Hřebíček, kurkuma nebo řecké seno. 8 surovin, které vylepší vaše snídaňové kaše a smoothies

Snídaně je základ aneb kvalitní snídaně ovlivní celý náš den a pomůže dodat organismu pořádnou dávku energie. Výživná snídaně v podobě kaší a smoothies slaví v posledních letech úspěch a my jsme se zaměřili na suroviny, které doslova okoření snídani k dokonalosti a zároveň povzbudí organismus.

Vedle ochucení pokrmů můžeme u koření navíc využít jejich výživové či konzervační vlastnosti. Pojďme se podívat na ty, které stojí za to po ránu do snídaně přidat.

Skořice

Kdo by neznal její osobitou chuť a vůni. Skořice dodá snídani nejen nezaměnitelné aroma, ale zároveň dokáže posloužit jako náhrada cukru, která decentně osladí snídaňovou kaši či ovocná smoothies. Ale ani to není vše. Skořice je bohatá na látky s antioxidačními, dezinfekčními a antibiotickými účinky, podpoří chuť k jídlu a oceníte její pozitivní vliv na trávení. V neposlední řadě vás skořice i zahřeje. „Pokud chcete využít blahodárný efekt skořice, vybírejte druh zvaný cejlonská skořice neboli skořice pravá, která roste výhradně na Srí Lance a oproti skořici čínské, která je u nás rozšířená nejvíce, je křehčí a má jemnější chuť bez hořkosti. Cejlonská skořice je považována za nejkvalitnější, protože má vysoký obsah cinnamaldehydu, který stojí za její typickou vůní a sladkou chutí.

Cejlonskou skořici je ideální používat do pokrmů, které neprocházejí tepelnou úpravou. Rozdíl mezi skořicí cejlonskou a skořicí čínskou je především v obsahu toxické látky zvané kumarin, který se u cejlonské skořice pohybuje v malém množství okolo 0,004 % a u skořice čínské může dosahovat jeho obsah až 5 %. Při běžném používání skořice se však není čeho obávat ani u jednoho druhu,“ vysvětluje Jan Schneedorfer ze specializovaného obchodu s kořením Království chuti.

Kardamom

Jedná se o semínka z plodů byliny kardamovníku a právě kardamom patří mezi vysoce ceněné koření. Arabové si kardamomem dokonce ochucují svou kávu a toto koření pro ně představuje symbol pohostinství. „Kardamom zaujímá třetí místo v žebříčku nejdražšího koření světa hned po šafránu a vanilce. Je pro něj charakteristická kořenitá a jakoby citronově nasládlá chuť. Hodí se tak skvěle do jakéhokoliv sladkého pokrmu, ale i nápojů,“ říká Jan Schneedorfer. Vyzkoušet ho můžete do tvarohu či jogurtu, pudinku či obilninových kaší. Stejně jako u skořice i kardamom podporuje trávení a stimuluje náš organismus. Koření je navíc bohaté na železo a mangan, napomáhá při boji s infekcemi či záněty, je prospěšné pro naše srdce a zlepšuje krevní oběh.

Ani tímto však výčet prospěšných účinků kardamomu nekončí, dokáže nám pomoci zmírnit nepříjemný zápach z úst, posiluje naše vlasy i nehty a je přírodním afrodiziakem. Neváhejte tak vyzkoušet i toto koření do některé ze svých sladkých snídaňových variací, určitě neprohloupíte.

Hřebíček

Hřebíček představuje sušený kalich s poupětem z tropického stromu hřebíčkovce kořenného a je oblíbeným aromatickým kořením i přírodním lékem. Díky své sladké, jemně štiplavé chuti nachází v kuchyni široké uplatnění, a přestože hřebíček známe především z vánočního punče, svařeného vína či perníku, skvěle se hodí do jakékoliv snídaňové variance v podobě kaše či smoothies. Kvalitu hřebíčku poznáte podle světlejší hlavičky a malého množství oleje, který se objeví po stisknutí stopky hřebíčku. Doporučujeme zakoupit si raději hřebíček celý a namlít či nadrtit ho v hmoždíři až těsně před jeho použitím. Mletý hřebíček má kratší trvanlivost a své aroma rychle ztrácí. Rozhodneme-li se udeřit hlavičku hřebíčku, dostaneme z něj vše cenné, co obsahuje. Připravit si z něj můžeme tinkturu i hřebíčkový olej. Hřebíček funguje skvěle jako afrodiziakum, dezinfekce i zbraň proti vráskám. Silice z hřebíčku dokážou zmírnit bolest zubního nervu a zároveň působí antibakteriálně. Mezi kořením vedle mleté skořice a drceného oregana patří mezi nejlepší zdroje antioxidantů.

Matcha

Při slově matcha se každému vybaví prášek výrazné smaragdově zelené barvy a typicky jemně zemité, nasládlé chuti. Matcha je druh zeleného čaje, který je rozemletý na jemný prášek a jehož výroba patří mezi jednu z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě. Přestože se nejedná o koření, ale rostlinku, nemohla v našem výčtu prostě chybět. Ptáte se, co je na jeho výrobě tak náročného? Matcha roste pouze na polích, která se před sklizní zcela zastíní. Tím se zabrání přístupu světa k rostlině a dosáhne se zvýšené produkce chlorofylu, který je zodpovědný za charakteristickou barvu matchy. Kvalitní matchu tak poznáte podle sytě zelené barvy a jemné nasládlé chuti. „V poslední době je matcha oblíbenou surovinou u přípravy celé řady koktejlů a smoothies. Své využití nachází ve studených i teplých nápojích, kaších i dezertech, kde slouží především jako přírodní barvivo. Vyzkoušejte například lahodný banánový matcha koktejl, kdy stačí rozmixovat banán s mlékem a lžičkou čaje matcha. Obměnu uděláte přidáním ananasu, jogurtu či kokosového mléka,“ doporučuje Jan Schneedorfer.

Matcha však rozhodně neslouží pouze jako barvivo, ale pyšní se celou řadou blahodárných účinků, působí jako stimulant, dodává nám energii, osvěžuje mysl a zlepšuje soustředěnost i náladu. Zároveň matcha posiluje naši imunitu a detoxikuje organismus. Matcha má u přípravy snídaní tedy rozhodně zelenou.

Kurkuma

Zázračná kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého, obsahuje kolem 5 % éterického oleje. Je pro ni charakteristická výrazná zlatavá barva, která se v potravinářství využívá jako přírodní žluté barvivo. Obsažené látky navíc podporují trávení a mají antioxidační schopnosti spočívající ve zničení volných radikálů. Mezi kořením je kurkuma vysoce ceněnou surovinou, a proto představuje jedno ze základních koření tradiční lékařské vědy ajurvédy. Podíváme-li se na ajurvédu, kurkuma má podle ní pozitivní vliv na tělní tekutiny, jako je krev a celý oběhový systém. Díky své pikantní chuti tělo zahřeje, zajistí příval energie a spálí v těle nežádoucí toxiny. „Kurkuma pomáhá posilovat naši imunitu a rozhodně si ji můžeme dopřávat pravidelně. V Indii, Číně, Malajsii či Indonésii je kurkuma každodenní součástí stravy již po staletí. Kurkuma se hodí nejen do snídaňových variací, ale také do dalších různých pokrmů, polévek a nápojů,“ říká Jan Schneedorfer.

Za výjimečností koření stojí látka kurkumin, kterou kurkuma obsahuje a která dodává koření také jeho typickou barvu. Právě kurkumin dokáže potlačit záněty. Vyzkoušejte přidat lžičku kurkumy s lžičkou skořice a rozmačkaným banánem do ovesné kaše – potěšíte své chuťové pohárky i organismus.

Zázvor

Výrazná, pikantní chuť s ovocnými podtóny, i takto lze popsat chuťové prožitky z koření zázvoru, které se získává z oddenků rostliny zázvoru lékařského. Jeho využití v kuchyni je opravdu pestré. Zázvor se hodí do slaných i sladkých pokrmů, používá se k masu, k pokrmům z rýže, ale i do pudinků, želé, vánočního cukroví či nápojů. K snídani si můžete připravit ze zázvoru čaj nebo ho použít do smoothies, kterým dodá pikantní chuť a další benefity. Dnes je zázvor běžnou součástí většiny domácností, jeho užívání však sahá daleko do minulosti, do doby před našim letopočtem. Již tehdy byl dobře znám jeho léčivý efekt a dnešní výzkumy dokazují, že zázvor má celé spektrum kladných účinků, mezi které patří ty protizánětlivé, antibakteriální, antivirové i protiparazitické. „Zázvor je vhodný pro dospělé jedince, kterým podpoří trávení a celkově povzbudí organismus. Pomocníkem vám může být také při nevolnostech během cestování. Malým dětem se jeho konzumace však nedoporučuje, starším dětem a těhotným ženám pouze v omezené míře,“ upozorňuje Jan Schneedorfer.

Chilli

Chilli papričky jsou jedním ze stěžejních koření, které vyniká extrémní pálivostí. Má ji na svědomí rostlinný alkaloid kapsaicin, který při dotyku s kůží či jazykem působí na receptory horka a bolesti. Důvod, proč pálení dlouho přetrvává, je ten, že kapsaicin dlouho zůstává na tukových membránách buněk. Právě kapsaicin funguje jako obrana proti nádorovým onemocněním a využívá se jako prostředek při prevenci i léčbě řady onemocnění. Kapsaicin také stimuluje tvorbu endorfinů, čímž zlepšuje naši náladu a zrychluje metabolismus. Vedle této látky však chilli obsahuje také vysoké množství vitaminu A a C, dále je zdrojem draslíku, sodíku, hořčíku, fosforu a kyseliny listové. „Pálivost chilli má svoji vlastní stupnici zvanou Scovilleho stupnice, přičemž počet jednotek pálivosti značených SHU (Scoville heat units) odpovídá množství obsaženého kapsaicinu. V současnosti nejpálivější druh chilli Carolina Reaper s tóny třešní, skořice a čokolády má kolem 2 200 000 SHU. Chilli Kashmiri z Indie se naopak řadí s 5 000–10 000 SHU k nejméně pálivým chilli a skvěle vynikne v například v marinádách. Své využití najde také u milovníků smoothies, kterým dodá příjemnou pikantní chuť a nabudí všechny smysly,“ dává tip Jan Schneedorfer. Vyzkoušejte například chilli v kombinaci rajčat, jablek, mrkve a řapíkatého celeru nebo mléka, banánu, avokáda a čokolády.

Řecké seno

Semena pískavice neboli řecké seno mají sladkou polévkovou chuť i vůni a své využití nacházejí především v asijské a arabské kuchyni. V těchto částech světa si získalo řecké seno značnou popularitu již před mnoha tisíci lety. V tradiční ajurvédské medicíně je navíc řecké seno považováno za jednu z nejstarších léčivek. Přestože mnohá koření nejsou vhodná pro těhotné či kojící ženy, u pískavice je tomu právě naopak, jelikož dokáže výrazně podpořit tvorbu mléka při kojení anebo může přispět k vyvolání porodu při přenášení. Právě semínka pískavice nesou řadu zdravotních benefitů a slouží jako lahodné koření, které se výborně hodí do řady pokrmů i nápojů, jako jsou smoothies či čaje. „Semena pískavice získají lepší chuť, pokud je před použitím nejprve nasucho opražíte. Lze je také vařit jako luštěninu nebo nechat naklíčit a ve formě microgreens využít do salátů či smoothies. Sehnat toto koření například u nás můžete také ve formě prášku,“ dodává Jan Schneedorfer. Mezi další léčivé efekty, které se tomuto koření přisuzují, patří protizánětlivé účinky, urychlení hojení ran, vyrážek či ekzémů, zlepšení fyzických výkonů při cvičení či zvýšení mužského libida. Pokud jste řecké seno ještě nikdy nevyzkoušeli, proč nezačít u snídaně?

Zdroj: Království chuti; zdroj foto: iStock

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty