zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Maminčiny palačinky
Spouštím video za 5s.

Nejlepší recept na palačinky jako od maminky

Hodnoceno: 462x
Milujete palačinky? Sice umí být celkem kalorická bomba, ale na druhou stranu, někdy si přece musíme trochu dopřát. Dochutit je můžete domácí marmeládou, ovocným rozvarem, citronovou šťávou a cukrem nebo třeba oříškovým máslem!
do 30 minut
15 ks porcí

Jak připravit dokonalé palačinky? Tenké, s křupavými okraji, které jsou vypečené krásně dozlatova? Základem je perfektně hladké těsto, které má správnou hustotu. Příliš husté těsto by se po pánvi rovnoměrně nerozlilo, příliš řídké těstíčko zase způsobí, že se palačinka bude trhat.

Vejce a mléko by mělo mít pokojovou teplotu, vyndejte ho z lednice minimálně půl hodiny předem. Mouku prosijte přes jemné síto, aby se v těstíčku netvořily hrudky.

Neméně důležitý je výběr správné pánve. Možná vás to překvapí, ale ty nejlepší palačinky připravít na nerezové pánvi. Její povrch je totiž dokonale hladký a díky tomu se po něm palačinkové těsto rovnoměrně rozteče. Nerez také vede rovnoměrně teplo a díky tomu bude palačinka oplývat křupavými okraji. Pánev je potřeba dostatečně rozpálit, poté do ní nalít lžíci oleje a nechat ji lehce vypálit, až se z pánve začne kouřit. Poté olej vytřete papírovou utěrkou. Tím v podstatě v nerezové pánvi vytvožíte nepřilnavou vrstvu a palačinky můžete připravovat i bez tuku. Pro lepší chuť ale můžete do pánve přidat před každou palačinkou malinky kousek másla, nebo ještě lépe přepuštěného másla, které se nepřepaluje, ale palačinkám dodá příjemnou máslovou chuť a vůni. 

reklama

Postup

  1. Nejdřív v míse smíchejte všechy ingredience na těsto. Pokud budete míchat ručně, doporučujeme smíchat nejdřív suché a tekuté ingredience zvlášť. Jinak použijte klidně robot s metličkami nebo mixér. Jde o hlavně o vytvoření co nejhladšího těsta.
  2. Na středně rozpálenou pánev pak nalijte trošku oleje a rozetřete ho mašlovačkou.
  3. Těsto nalijte na pánev a krouživými pohyby ho rovnoměrně rozprostřete. Dávkování těsta samozřejmě musíte přizpůsobit velikosti pánve a naběračky. Snažte se vždycky dělat palačinky co nejtenčí.
  4. Trvá asi jednu až dvě palačinky, než se pánev rozpálí na ideální teplotu. Pak už to jde samo a olej na pánev už není potřeba. Pokud teda používáte nepřilnavou pánev. Každopádně první palačinka se nikdy nepovede, takže se na začátku určitě netrapte, kdyby se něco nedařilo.
  5. Palačinky jsou hotové dost rychle, takže doporučujeme neodcházet a pořád na ně koukat. Většinou stačí tak půl minuta z každé strany, ale záleží na tloušťce těsta samozřejmě. Sledujte hlavně barvu palačinek, ať se nepřipálí.
  6. Hotové palačinky servírujte podle chuti s domácí marmeládou nebo dalšími ingrediencemi.
  7. Pokud se rozhodnete pro omáčku z mraženého nebo čerstvého ovoce, stačí ho dát do kastrůlku, lehce podlít vodou a přidat cukr podle chuti. Pak nechte provařit, dokud se ovoce nerozvaří na omáčku a do požadované konzistence. Vyzkoušet můžete například domácí omáčku z malin a ostružin.
Maminčiny palačinky
Autor: My Cooking Diary Maminčiny palačinky

reklama

My Cooking Diary
Kateřina Saint Germain

My Cooking Diary jsem si původně založila na Facebooku pro kamarády, které zajímalo, co jím, když hubnu. Postupem času se začali na blog přidávat i další čtenáři a dávali mi najevo, že to co dělám, je baví. Založila jsem si proto svojí vlastní webovou stránku, aby recepty byly přehlednější, a od té doby mám oficiálně blog.

Snažím se moje čtenáře inspirovat ke zdravějšímu životnímu stylu, takže mimo fotek jídel přidávám na svůj Instagram i fotky toho, jak cvičím. Ke zdravému životnímu stylu patří ale taky zdravý rozum, takže nejsem nijak extrémní a snažím se kombinovat sem tam i nějaká méně zdravá jídla. Ráda taky se čtenáři sdílím svoje zážitky z cest, takže na blogu najdete i rubriku cestování.

V roce 2017 jsem vydala svou první kuchařku, v které najdete 90 receptů, které vám poskytnou inspiraci od rána do večera na jeden měsíc. Navíc je na začátku 10 základních receptů, které se vám budou hodit pro tvorbu těch ostatních.