5 nejsmradlavějších potravin, které mají zázračné účinky na lidské tělo

Říká se, že zápach chrání před tím, aby člověk snědl něco zkaženého a potenciálně nebezpečného. Existují ale výrazné výjimky. Některé potraviny zrovna příjemnou vůní neoplývají, mnohdy spíše naopak, a přesto jsou prokazatelně zdravé. Které „smraďochy“ byste měli pustit do kuchyně?

Kimchi neboli fermentovaná zelenina

Mezi potraviny s nezaměnitelným aroma patří kvašené zelí, zejména pokud k němu přidáte česnek. Své o tom vědí milovníci korejského salátu kimchi. „V kimchi, které je charakteristické svou komplexní chutí, ale i vůní, je fermentovaná zelenina. A právě díky mléčnému kvašení vzniká zápach, který nemusí být každému příjemný,“ říká Martin Kudera z Farmy Živina. Zároveň však dodává, že množství benefitů z pojídání kimchi to snadno zastře. „S každým soustem do těla dostanete pořádnou porci vitamínů a minerálních látek, vápník, železo, velké množství antioxidantů a v neposlední řadě probiotik, které mají pozitivní vliv na zdraví našich střev,“ tvrdí Martin Kudera. Obdobně zázračné je i naše tradiční kysané zelí, které také nevoní jako růžové poupátko.

Česnek

Česnek je jedna z nejstarších léčivých potravin na světě. V lidovém léčitelství se dodnes používá při bolestech zubů či na hrudi nebo v boji s vnitřními bakteriálními, virovými či plísňovými infekcemi. V konvenční medicíně je dokonce česnek uznávaný jako pomocník při snižování hladiny LDL cholesterolu. „Kromě toho česnekem výborně ochutíte celou řadu pokrmů a do jisté míry dokáže podpořit rychlost metabolismu," říká Věra Burešová z Naturhouse. Ostatně k podpoře hubnutí a zároveň i obranyschopnosti organismu slouží i jiné pálivé koření – například cibule, zázvor nebo chilli papričky.

Vyzkoušejte recepty, kde hraje česnek hlavní roli

Nefiltrovaný ocet

Nefiltrované neboli probiotické octy, které se hodí zejména do studené kuchyně na dochucování čerstvých salátů, polévek, omáček, marinád na zeleninu či maso, mohou mít pro některé specifické aroma. V případě ochucených octů, které obsahují různé bylinky, koření nebo třeba zázvor je to však zejména o zvyku. „Ocet sám o sobě příliš nevoní, bylinkové a nefiltrované octy jsou však příjemně aromatické, mají jedinečnou chuť a hlavně jsou prospěšné z hlediska zdraví,“ říká Martin Kudera. Nefiltrovaný ocet obsahuje přírodní mateční kulturu, což je shluk tělu prospěšných mikroorganismů a enzymů, které pečují o zdravou střevní mikroflóru. „Ideální je pít vodou naředěný nefiltrovaný ocet každé ráno na lačno,“ radí Martin Kudera.

Kapusta

Podobně jako kvašené zelí nevoní ani vařená či zapečená kapusta. Čím déle se vaří, tím více siřičitých látek vypouští, takže je lepší ji připravit rychle, stačí krátce spařit. Hlávková, listová, kadeřavá i růžičková kapusta obsahuje však obrovské množství nutričně bohatých a fytochemických látek, které mají pozitivní vliv při prevenci rakoviny, zejména pak rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva. Z minerálních látek obsahuje například železo, vápník, hořčík, selen a draslík, dále vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K. „Kapusta obsahuje v porovnání se škrobovou zeleninou méně sacharidů a jen velmi malé množství tuku. Díky přítomné vláknině, omega 3 nenasycených mastných kyselin a kyseliny listové patří k nejzdravějším potravinám. Kapustu doporučuji jako základ zdravého jídelníčku,“ radí Věra Burešová.

Tvarůžky

Tvarůžky, tvargle, syrečky… Zkrátka zrající sýry, které se vyrábějí z tvarohu. Mají velmi vysoký obsah bílkovin a velmi nízký obsah tuků, takže i přes jejich specifickou vůni, patří do běžného i redukčního jídelníčku. Dají se jíst samotné jen tak s chlebem, ale existují desítky receptů, kde tvarůžky zazáří ve studené i teplé kuchyni. Zkuste třeba kostičky sýra přidat do česnečky nebo je nastrouhat do pomazánky.

Zdroj: Živina, autorský text

Nové nápady, jak využít v kuchyni tvarůžky

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty