Jak snadno a co nejlépe zpracovat houby z lesa? Není to žádná věda!

Na sběr hub se těšíme každý rok. Někdy je úroda pořádná, jindy je to s hledáním poctivých kousků trochu náročnější. V každém případě je vhodné znát pár základů, které se vám v životě milovníka hub rozhodně budou hodit. Tak jdeme na to!

Práce samozřejmě začíná při samotném sběru jedlých hub v lese. Není to jen o hledání, jakmile totiž najdete první kousek, je vhodné ho ještě na místě zbavit nečistot. Ušetříte pak čas při zpracování doma a nebudete mít v kuchyni takový nepořádek. Stačí tedy houbu jen lehce očistit od listí, jehličí nebo hlíny. A pozor, rostoucí houby neuřezávejte, ale opatrně vykruťte přímo z hlíny.

Co doma?

Jakmile se dostanete se svým úlovkem domů, hned se pusťte do dalšího zpracování. Houby je třeba očistit a dále upravit ještě ten samý den. Nožíkem seškrábněte zbylé nečistoty, nožičky hub oddělte od klobouků a postupně rozkrajujte, abyste si ověřili, zda nejsou červivé. Pokud máte různé druhy, před krájením si je můžete samozřejmě roztřídit.

Sušení, vaření nebo zmrazení

Houby můžete krájet na plátky nebo malé kousky, záleží na tom, co s nimi chcete dělat dál. V případě sušení houby nijak neoplachujte, ať zbytečně nenasáknou vodu. Čisté a zdravé kousky nakrájejte na tenké plátky a sušte na topení, ale třeba také v troubě (na pečicím papíře nejprve při cca 30 °C a ke konci přibližně při 60 °C). Jednotlivé plátky se nesmí překrývat. Sušené houby pak uschovejte ve sklenici se šroubovacím víčkem, aby se k nim nedostala vlhkost a nezačaly plesnivět.

Pokud máte dostatek místa v mrazničce a chcete si uchovat svůj úlovek také jinak, můžete zvolit klasické zmrazení. Připravené houby stačí pár minut povařit v lehce osolené vodě, poté zchladit v ledové lázni a nechat dobře okapat a osušit. Takto zpracované je můžete přesypat do pytlíčků a uschovat v mrazničce. Vydrží vám několik měsíců. A ještě jedna rada – před zpracováním houby nerozmrazujte, ale použijte je rovnou. Uchovají si své aroma i konzistenci.

A co dál?

Houby můžete i zavařit nebo naložit, abyste měli víc možností na jejich další zužitkování. A co se týče vaření, to už necháme na vás. Zásoba hub se totiž hodí na přípravu omáček, polévek, ale zkusit je můžete přidat i do salátů nebo na topinky. Dají se fritovat, péct, plnit nebo smažit. No zkrátka, neskutečná lahůdka!

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty