Suroviny
- máslo 150 g
- cibule (menší bílá nebo žlutá nebo větší šalotka) 1 ks
- rýže (carnaroli nebo arborio) 320 g
- bílé víno (suché ) 200 ml
- zeleninový vývar 1–1,2 l
- tymián (čerstvý tymián nebo majoránka) 5 snítek
- sýr (sýr Parmigiano Reggiano) 100 g
- sýr s modrou plísní (gorgonzola, stilton) 50 g
- brusinky (čerstvé,volitelné) 2 hrsti
- dýně 400 g
- sůl
Postup přípravy
- Dýni uvařte v trošce vývaru nebo upečte zakápnutou oliváčem na pečicím papíru při 200 °C.
- Měkkou dýni rozmixujte tyčovým mixérem a uchovejte na teplém místě. Pokud používáte dýni japonskou – hokkaido, není potřeba ji loupat, ostatní dýně oloupejte.
- Sýry nastrouhejte najemno. Schovejte si trochu modrého sýru na ozdobu. V hrnci rozpusťte 50 g másla a dvě lžíce extra panenského olivového oleje. Máslo zajistí delikátní chuť a olej pomůže dosáhnout vyšší teploty při restování cibulky, tím pádem se máslo nepřepálí.
- Přidejte najemno nakrájenou šalotku a na mírném ohni ji zpěňte – pouze do sklovata. Přisypávejte rýži – asi na třikrát, aby se vždy nejdřív spojila s tukem a cibulkou. Pozor, rýži nikdy neproplachujte, škrob v rýži je potřeba na vytvoření krémové konzistence.
- Zalijte vínem a chvíli vařte, dokud úplně nevyprchá alkohol. To poznáte tak, že už ho z pokrmu necítíte. Přidejte tymián/majoránku a poté začněte pomalu přidávat vývar – jen po jedné až dvou sběračkách. Pamatujte, že od rizota nesmíte nikdy odejít.
- Podlijte vždy, když se tekutina téměř vyvaří, a pokračujte, dokud není rýže téměř na skus. Bude to trvat asi 15–20 minut.
- Asi v polovině vaření přidejte brusinky. V rizotu krásně změknou a dodají mu příjemnou nakyslost. Než bude rizoto hotové, přidejte teplé dýňové pyré a promíchejte.
- Po této době rizoto odstavte z plotny. Jeho konzistence by měla být spíš tekutější až vodová, přidejte tedy na závěr alespoň sběračku vývaru.
- Nyní vhoďte na kostičky nakrájené vychlazené máslo (zbylých 100 g), parmazán, modrý sýr a energicky míchejte, dokud nevznikne krémové rizoto.
- Osolte podle potřeby (sůl většinou není ani potřeba), vytáhněte bylinky, které se do pokrmu krásně infuzovaly a předaly tak skvělé aroma.
- Nechte 5 minut odpočívat pod pokličkou. Naservírujte na talíř (či do misky) a zespoda mu lehce „dejte na zadek“, aby se rizoto hezky rozprostřelo.
- Ozdobte sýrem, bylinkami a podávejte.
Vyzkoušejte také krémové dýňové rizoto podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE: Krémové dýňové rizoto
Vyzkoušejte další recepty s dýní naslano i nasladko
Dýně je velmi univerzální surovina, s kterou se dá v kuchyni doslova kouzlit. Od klasické polévky, rizota nebo dýňové omáčky, můžete volně přejít k pečené dýni do salátu, přidat ji do bramborového těsta na knedlíky či noky, případně z ní udělat bramboráky. Inspirujte se výběrem slaných receptů.
Dýňová polévka | Bramboráky s dýní | Univerzální dýňové pyré | Šulánky z dýňovo-bramborového těsta | Rychlé dýňové kari s cizrnou | Dýňové lasagne
Lehce nasládlá chuť předurčuje dýni i ke zpracování ve sladkých receptech. Dýňové pyré dodá těstu chuť, typickou barvu, ale také vláčnost. Můžete ho využít při pečení bábovek, koláčů, muffinů a dortů, ale také si ho můžete přidat do kávy a máte oblíbené dýňové latté. Nechte se zlákat zajímavými recepty na sladké dobroty s dýní.
Dýňové latte macchiato | Dýňoví skořicoví šneci | Zavařená dýně à la ananas | Pumpkin pie - americký dýňový koláč | Vláčná dýňová bábovka | Dýňové muffiny