Speciály

Neodolatelné recepty na rizoto

Rýže je jedna z nejrozšířenějších plodin na světě. Asijská kuchyně se bez ní neobejde, ale i v Evropě patří mezi tradiční suroviny. Španělská paella a italské krémové rizoto patří mezi jídla, která se rozšířila i do dalších zemí.

I u nás je rizoto tradičním pokrmem, který bohužel školní jídelny odsunuly mezi téměř nepoživatelná jídla. Pokud však vezmete na milost krémovou konzistenci italského rizota, můžete si připravit během půl hodiny vynikající večeři.

Základním předpokladem je použití správné rýže. Na rizoto je vhodná kulatozrnná rýže Arborio, Carnarolli nebo Vialone Nano, která má pevné jádro a obsahuje hodně škrobu, který se při vaření uvolňuje, a právě díky němu je pak rizoto krásně krémové. Další nezbytnou přísadou je poctivý vývar, který dá rýži chuť. A pamatujte si, že na podlévání rizota vždy používejte horký vývar!

V zásadě by hotové rizoto mělo být polotekuté a je třeba ho servírovat ihned po dovaření. Jakmile totiž vystydne, díky škrobu ztuhne v téměř pevnou hmotu, kterou už nelze ohřát a vrátit do stejné konzistence.

Pokud ovšem rizota uvaříte více, než sníte v ideálním stavu, po vystydnutí z něj můžete připravit výtečné placičky. K rýži vyklepněte vajíčko a přisypte trochu dětské krupičky. Ze směsi vytvarujte placičky, které ještě obalte v krupičce a osmažte na oleji dozlatova.

Uvařte si doma výtečné rizoto. Máme pro vás spoustu nových nápadů:

Recepty