Křen je domácí prostředek se zázračnými účinky na lidskou imunitu s širokou paletou příznivých účinků na lidský organismus.
Křen je zázračný kořen a chutný i účinný lék
Popis: Křen selský je vytrvalá rostlina s válcovitým kořenem ostře pálivé chuti. Využívá se jako kořenová zelenina i jako velmi účinný lék.
Účinné látky: Křen obsahuje vitamín C, množství minerálních látek, silice, glukosinoláty (hlavně sinigrin), sacharidy, enzymy, organické kyseliny a flavonoidy. Při strouhání (poruše celistvosti pletiv) se ze sinigrinu uvolňuje hořčičná silice, která způsobuje štiplavou chuť a pach křenu.
Léčivé účinky: Křen podporuje trávení, působí antibakteriálně, normalizuje střevní mikroflóru, odhleňuje průdušky, díky vysokému obsahu vitamínu C je výborným prostředkem při rekonvalescenci.
Na co si dát pozor: Křen by neměli užívat lidé s dvanácterníkovými a žaludečními vředy. Obecně působí křen dráždivě při nadměrných dávkách (dráždí trávicí ústrojí a ledviny).
Užití v kuchyni
Používá se jako velmi známá přísada zejména k masitým pokrmům. Čerstvě nastrouhaný se někdy pro zmírnění štiplavosti míchá s jablky v poměru 1 : 1. Křen můžete také smíchat s tučnou smetanou, tahle směska je skvělá například na zapečení brambor.
Využívá se také při nakládání okurek nebo červené řepy, kdy při přidání několika plátků do naložené směsi tato nepodléhá plesnivění.
Právě s červenou řepou tvoří křen magický tandem, pikantní křen dodá nasládlé řepě pozitivní chuťový švih.
Pěstování, skladování: Při domácím pěstování křen vyžaduje dobře prohnojenou a vlhčí půdu. V době sucha je vhodná zálivka a je dobré křen přihnojovat po celou dobu vegetace.
Čerstvý křen uchovávejte ve vlhku a chladu.
Díky dostupnosti křenu po celý rok – křen je v celoroční nabídce obchodníků – můžete sílu, chuť i léčivé účinky křenu vyzkoušet kdykoliv. Přesto existují i varianty nakládaného křenu.
Salát proti bacilům
Suroviny:
- 300 g červené řepy
- 2 jablka
- 1 lžíce cukru
- 1 lžíce citronové šťávy
- čerstvý křen
- sůl
- olej
Postup: Uvařenou a vychladlou červenou řepu nastrouhejte nahrubo, přidejte na plátky nakrájená jablka a pokapejte olejem. Potom přidejte cukr, trochu soli a citronovou šťávu. Nakonec vmíchejte takové množství nastrouhaného křenu, na které si troufnete (raději menší množství – přistrouhat více křenu lze i později).
Tradiční křenová omáčka
Suroviny:
- 1 litr mléka
- 3 lžíce hladké mouky
- 1 lžíce másla
- 1 kus (asi 15 cm kořene) křenu
- 1 citron
- 1 lžíce cukru
- 1 kelímek zakysané smetany
- sůl
Postup: 750 ml mléka svařte, přidejte sůl, nastrouhaný křen a máslo (pozor na připálení!). Do zbylých 250 ml mléka rozkvedlejte mouku. Přidejte do omáčky a za stálého míchání povařte ještě 10 minut. Do vychladlé (!) omáčky přidejte zakysanou smetanu a podle chuti citron a cukr. Po dochucení už můžete omáčku ohřívat dle libosti. Je možné také vynechat zakysanou smetanu. Podávejte s houskovým knedlíkem a uzeným masem.
Ochutnejte křen v jeho různých podobách. Tento zázračný kořen má nejen léčivé účinky, ale i skvěle chutná.
Vyzkoušejte také efektní plněná vejce s křenovou pomazánkou s řepou podle videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE
Zdroj: autorský text