zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Uzený jazyk s křenovou kaší
Autor: Marek Bartoš / Kulinárium Uzený jazyk s křenovou kaší

Uzený jazyk s křenovou kaší

Hodnoceno: 2x
Vybraní jazýčci si pochutnávají na jazyku. Má jemné libové maso, které uzením získá kouřovou chuť a dlouhým vařením změkne. Skvěle se k němu hodí křenová bramborová kaše, jejíž štiplavost můžete upravovat množstvím křenu a smetany. Nebo jazyk podávejte s bramborovou kaší a křenovou omáčkou.
nad 2 hodiny
4 porce

Další ukázkové recepty z nové kuchařky Zdeňka Pohlreicha Kulinárium najdete v aktuálním čísle časopisu Prima FRESH:

Článek

Zimní číslo časopisu Prima FRESH Foto:

Užijte si krásné svátky i zimní radovánky s novým číslem časopisu Prima FRESH

Poslední letošní číslo časopisu Prima FRESH vás provede obdobím adventu i oslavami Vánoc a konce roku. Stejně tak v něm najdete i recepty, které vás zahřejí a zpříjemní...

reklama

Suroviny (4 porce)

Maso:

Kaše:

Postup

  1. Jazyk propláchněte ve vodě, vložte do hrnce, přidejte rozkrojenou cibuli a česnek, zalijte dostatečným množstvím vody tak, aby byl jazyk potopený, a vařte na mírném stupni doměkka, zhruba 2 hodiny.
  2. Zhruba po 1 ½ hodině oloupejte brambory, nakrájejte je na stejně velké kousky a uvařte v mírně osolené vodě doměkka. Mezitím nastrouhejte křen do smetany a vařte na mírném stupni do lehkého zhoustnutí. Uvařené brambory slijte, rozmačkejte šťouchadlem a zalijte většinou křenové smetany.
  3. Šťouchejte dál, až vznikne hladká kaše, podle potřeby ji zřeďte křenovou smetanou. Vmíchejte máslo.
  4. Uvařený jazyk vyjměte, sloupněte kůži, nakrájejte ho na tenké plátky a podávejte s křenovou kaší přelitou máslem a se strouhaným křenem.

METODA: Uzení

Spočívá v tom, že suroviny zůstanou po určitou dobu v kouři z hořícího dřeva, čímž se zakonzervují a lze je déle skladovat. Nejčastěji se používá teplý kouř (52–80 °C), výrobky s delší trvanlivostí se udí delší dobu ve studeném kouři (20–30 °C), čímž se docílí výraznější vůně, ale nedochází k tepelné úpravě. Suroviny je třeba před uzením nebo podáváním uvařit či upéct. Uzení zpravidla předchází několikadenní naložení surovin v solném nálevu, který také slouží k její konzervaci.

Uzený jazyk s křenovou kaší  Foto: Uzený jazyk s křenovou kaší , Foto: Marek Bartoš / Kulinárium

Kulinárium

Kulinárium Foto:

ZDENĚK POHLREICH

Po sérii úspěšných kuchařek, představuje šéfkuchař Zdeněk Pohlreich knihu, která jim měla logicky předcházet. Kulinárium představuje 17 kuchařských metodik a sto receptů, kterými si je můžete vyzkoušet a naučit.

„O receptech vaření není,“ tvrdí Zdeněk Pohlreich. „Celý vtip je v tom, že jakmile ovládnete pravidla, už se jen zajímáte o nabídku matky přírody, kterou zpracujete tím nejlepším možným způsobem.“ Úvodní část předkládá charakteristiky metodik, detailnější popis následuje před každou tematickou kapitolou. Jasně tak pochopíte, co se se surovinou v hrnci, pánvi nebo v troubě děje a pochopíte, jak jednotlivá jídla vznikají. A můžete se pustit do zkoušení vlastních chuťových kombinací.

Vydalo nakladatelství Sevruga, 280 stran.

reklama