3 věci, které se vyplatí vědět o rybízu

Oblíbené ovoce letních měsíců, které v této době snadno seženeme v obchodech, ale ještě mnohem častěji máme vlastní přímo na svých zahrádkách. Rybíz, bobulovité ovoce plné živin a kyselé chuti, které nás snadno vrátí zpět do dětství.

Pokud ho ale doma ještě náhodou nemáte a chtěli byste si pořídit vlastní zásoby, pročtěte si naše tři tipy, které oceníte před, během i po sklizni.

Kdy a jak sázet?

Rybízové keře jsou oblíbenou ozdobou zahrad i zdrojem šťavnatého ovoce. Jsou vcelku odolné a jejich pěstování není nijak extra náročné. Existuje hned několik odrůd, ale u nás máme především klasické rozdělení na červený, bílý a černý rybíz. Obecně je dobré keře sázet v místech, kde je přirozeně vlhčí půda, potřebují totiž hodně vody. Pokud takové místo nemáte, připravte se, že je budete muset důkladněji zalévat.

K sázení se můžete odhodlat na podzim nebo na začátku jara a jednotlivé keře je třeba rozmístit tak, aby mezi nimi byly rozestupy pár metrů. Vhodné je také místo s dostatkem slunečních paprsků.

Jak rybíz skladovat

Jakmile přijde jeho čas a plně dozraje, můžete se pustit do sklizně. Nejlepší je otrhávat kuličky přímo se střapci, a to z několika důvodů. Díky tomu vám bude sběr rychleji utíkat, ale má to i praktický důvod. Pokud necháte rybíz na střapci, vydrží vám poté v dobré kondici o něco déle. Zároveň se vyplatí pustit se do sběru ve dnech, kdy je opravdu sucho, aby kuličky nebyly vlhké, mohou pak rychleji plesnivět. Rybízové kuličky jsou zároveň perfektní na zamrazení, jen je nezapomeňte otrhat ze střapce. Před použitím v různých koláčích je pak nemusíte ani rozmrazovat.

Efektivní otrhávání

Jelikož rybíz sklízíte i se střapci, může být následné otrhávání trochu časově náročnější a pro někoho možná nezábavné. Zkuste příště použít vidličku! Střapec dejte nad velkou mísu, provlékněte mezi zuby vidličky a plynule posouvejte směrem dolů. Nebuďte zbrklí a ani moc netlačte, ať kuličky neponičíte. Celý proces přípravy by se měl pak o něco zrychlit.

Z rybízových zásob snadno připravíte kompoty, džemy, koláče nebo buchty. Samozřejmě si na nich ale můžete pochutnat i rovnou jen tak, rybíz je zkrátka neodolatelný.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty