Takhle chutná Indie

Baingan Bharta – indický pečený lilek s hráškem

Moje hodnocení
4x

Baingan znamená lilek a bharta můžeme přeložit jako kaše. Baingan bharta je tedy směs rozmačkaného lilku s nakyslými rajčaty a nasládlým hráškem. Výrazná chuť pečeného lilku zde hraje hlavní roli, proto jej doplňuje jen malé množství koření a pořádná hrst čerstvého koriandru, který se postará o svěžest a vůni.

5 porcí
120 minut
indická

Suroviny

Postup přípravy

  1. Troubu předehřejte na 200 °C, plech vyložte pečicím papírem. Ostrým nožem propíchejte lilky ze všech stran na několika místech a potřete je celé olejem. Vyskládejte je na plech a pečte doměkka, zhruba 45–60 minut dle velikosti lilků. Upečený lilek je scvrklý a poloviční oproti syrovému stavu. Vytáhněte je a nechte mírně zchladnout.
  2. Mezitím oloupejte cibuli a nakrájejte ji nadrobno. V hlubší pánvi nebo kastrolu rozehřejte olej a opečte v něm na mírném stupni římský kmín. Jakmile se rozvoní, vsypte cibuli a restujte dozlatova. Vmíchejte zázvorovo-česnekovou pastu a vše 2–3 minuty promíchávejte. Přidejte kurkumu, chilli, mletý koriandr a sůl, zamíchejte a přilijte rajčata. Promíchejte a nechte při mírné teplotě vařit do zhoustnutí. Rajčata ztratí svoji syrovou chuť a začne se od nich oddělovat tuk.
  3. Mírně zchladlé lilky podélně rozkrojte napůl a lžičkou vydlabejte měkkou dužinu. V misce ji rozmačkejte vidličkou.
  4. Rozmačkané lilky přimíchejte k rajčatové směsi. Přidejte hrášek, podle chuti osolte a za občasného promíchání mírně povařte 5–8 minut.
  5. Koriandr nasekejte nahrubo a posypte jím hotovou lilkovou kaši. Ihned podávejte.
PRIMA TIP: Baingan Bharta chutná velmi dobře, pokud má jemně uzenou chuť. Docílíte jí, pokud lilky místo v troubě upečete na grilu; anebo přidejte 1 lžičku mleté uzené papriky do základu cibule a koření.

Vyzkoušejte i další báječné recepty z indické kuchyně

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Takhle chutná Indie

Ilona Bansal Takhle chutná Indie

Přísloví, že láska prochází žaludkem, zhmotnila Ilona Bansal nejprve do svého blogu Chai&Chilli a posléze do kuchařky Takhle chutná Indie. Zamilovala se do Inda a po ochutnání několika jídel i do indické kuchyně. „Bavilo mě, jak se z několika málo surovin a koření dají vykouzlit chuťově zajímavá jídla, tak jsem začala experimentovat se surovinami a kořením a objevovala nové postupy vaření a chutě,“ přibližuje zrod svého blogu. Podle Ilony si uvaříte oblíbené indické pokrmy z běžně dostupných surovin, poradí vám, jak a kde vybírat koření a jak docílit autentické chuti. Lákavé fotografie vás donutí rychle začít vařit.

Vydalo nakladatelství CPress.


Přečtěte si také

Recepty