Speciály

Vyzkoušejte delikátní recepty z bílého chřestu

Bílý chřest je k dostání o něco dřív než jeho zelený bratříček, proto vám dnes přinášíme nápady, co podniknout s jemnějším bílým chřestem, který už je k mání čerstvě sklizený na českém poli.

Chřest bílý i zelený je stejná rostlina, rozdíl je jen ve způsobu pěstování – bílý chřest se pěstuje zakrytý, aby k němu nemohlo světlo, zelený se naopak nechává volně vyrůst a fotosyntéza zařídí zelenou barvu a díky tomu i výraznější chuť.

Čímž je jasné, že chřest bílý má chuť naopak velmi jemnou, dalo by se říct delikátní, a je skvělým společníkem pro zajímavé omáčky nebo se z něj často dělá lahodná krémová polévka.

Pěstování chřestu má v českých a moravských zemích dlouhou tradici a je skvělé, že se po vynucené (socialistické) přestávce, vrací na naše talíře velmi kvalitní domácí chřest. Předpokladem toho, aby chřest chutnal tak, jak má, tedy aby byl šťavnatý a příjemně nasládlý, je právě jeho čerstvost. A čím dříve od sklizně ho uvaříte, tím lépe bude chutnat. Právě proto je lokálnost zdroje tak důležitá!

Příprava samotného chřestu je velmi rychlá a jednoduchá a není třeba z něj mít zbytečný respekt. Jen si pamatujte, že bílý chřest musíte před vařením VŽDY oloupat!!! Slupka je tuhá a obsahuje tuhá vlákna, takže na neoloupaném chřestu si zaručeně nepochutnáte. I proto je lepší nekupovat úplně tenké stonky chřestu, ty se opravdu neloupají snadno, volte raději středně silné pazochy. Chřest loupejte škrabkou na brambory, případně si pořiďte speciální dvoubřitou škrabku, s kterou vám to půjde dvakrát rychleji :)

Vyzkoušejte lahodné recepty z bílého chřestu, zaručeně si pochutnáte!

Recepty