Suroviny
- bílé fazole (přes noc namočené ve studené vodě) 500 g
- cibule (větší) 2 ks
- červená rajčata 200 g
- červená paprika 1 ks
- zelená paprika (nebo 2 bílé slovenské papriky) 1 ks
- česnek 4 stroužky
- pikantní klobása (papriková, nakrájená na kousky) 1 ks
- mletá sladká paprika 1 lžíce
- hladká mouka 1–2 lžíce
- máta (sušená) 1 lžíce
- hladkolistá petržel (nakrájená) 1 lžíce + na dokončení
- rostlinný olej
- sůl
- pepř (čerstvě namletý)
- pečivo (nebo chléb, k podávání)
Postup přípravy
- Předem namočené fazole propláchněte, ve velkém hrnci zalijte čerstvou vodou, přidejte oloupané rozpůlené cibule, nakrájená rajčata, papriky a nasekaný česnek. Pozvolna vařte doměkka – podle stáří a kvality fazolí to trvá 2 až 3 hodiny.
- Ve velké silnostěnné pánvi rozehřejte olej a opečte na něm kousky klobásy. Poprašte paprikou a pak moukou, dobře promíchejte a zalijte trochou studené vody, aby se v jíšce netvořily žmolky.
- Vlijte měkké fazole s přísadami, vmíchejte rozetřenou sušenou mátu a petrželku, podle chuti osolte a opepřete. Troubu předehřejte na 180 °C.
- Vše přesuňte do zapékací formy a nepřikryté pečte zhruba 1 hodinu. Po upečení nechte jídlo vychladnout a nejméně 1 hodinu rozležet, ještě lepší bude ohřívané na druhý den. Podávejte posypané petrželkou.
PRIMA TIP: Tavče gravče skutečně znamená fazole v pánvi. Jídlo se obvykle podává v hliněné zapékací nádobě, v níž se připravovalo, a povětšinou s nějakou uzeninou, ať už pokrájenou nebo vcelku. Výjimku tvoří pátek, kdy se uzenina vynechává. Nezbytnou přílohou je čerstvý chléb či pečivo nebo chlebové placky. Recepty, postup i ochucení (používá se třeba bobkový list) se mohou mírně lišit, ale výsledek je vždy mimořádně lahodný. Ať tak či tak, svěží zelený salát mu rozhodně neuškodí.
Vyzkoušejte pasta e fagioli neboli těstoviny s fazolemi z Neapole podle návodného videoreceptu