Těsto
- hladká mouka 400 g + na poprášení
- sůl špetka
- cukr krupice 2 lžíce
- žloutek 2 ks
- mléko 350 ml
- droždí (čerstvé nebo sušené) 21 g
- rostlinný olej 150 ml
- čerstvé švestky 1 kg
Drobenka a dokončení
- mák (mletý) 100 g
- polohrubá mouka 125 g
- máslo 60 g
- moučkový cukr 60 g
- máslo 75 g
- rum (na pokapání) 2 lžíce
Postup přípravy
- Do mísy prosijte mouku se solí. Přidejte cukr, žloutky a vlažné mléko, rozdrobte droždí a vlijte olej. Vařečkou důkladně vypracujte v hladké řídké těsto hustotou podobné lívancovému, ve kterém se při propracovávání tvoří vzduchové puchýřky. Povrch těsta lehce poprašte moukou a zakryté nechte na teplém místě vykynout.
- Těsto vlijte na plech pokrytý pečicím papírem a stěrkou namáčenou ve vlažné vodě rozetřete po celé jeho ploše. Povrch poklaďte rozpůlenými švestkami (řezem nahoru), posypte oslazeným mákem a drobenkou ručně smíchanou z másla, mouky a cukru a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 35 minut.
- Po vytažení z trouby pokapejte rozpuštěným máslem s rumem.
Vyzkoušejte také kynutý švestkový koláč podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE: Nadýchaný švestkový koláč z kynutého těsta
Švestková sezona
Švestky patří do zlatého fondu českých surovin, výborné, lehce nakyslé ovoce má mnoho využití. A teď nemáme na mysli jen slivovici, na kterou můžeme být právem hrdí. Klasikou jsou různé koláče, mezi favority patří například malé kynuté koláče se švestkami. Podzimní kuchyně se neobejde bez sladkých ovocných knedlíků, vyzkoušejte třeba švestkové knedlíky z bramborového těsta. Perfektní chuťové spojení tvoří švestky s mákem. Využijte tuto kombinaci v jednom z nejjednodušších moučníků a připravte křupavý švestkový crumble s mákem. Neméně skvělý, a také velmi jednoduchý, je makovec se švestkami. Báječnou navinulou chuť švestek můžete uchovat na zimu v podobě oblíbených povidel. Zkuste voňavá pečená povidla se skořicí a badyánem. A fajnšmekři si můžou doma vyrobit geniální švestkovou nutellu s čokoládou.