zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Staročeský kroupový kuba se sušenými houbami
Autor: Krásné Vánoce/nakladatelství Fragment Staročeský kroupový kuba se sušenými houbami

Staročeský kroupový kuba se sušenými houbami

Hodnoceno: 6x
Kuba býval jedním z hlavních jídel štědrovečerní večeře, dnes se jí ve většině rodin spíše k obědu. Tradičně se připravoval z krup a hřibů, ale použít můžete jakékoliv lesní houby. Žampiony se nehodí, chybí jim omamná vůně lesa, která se báječně snoubí s kroupami, majoránkou a česnekem. Ten sloužil jako ochrana před nemocemi i zlými silami, tvrdí blogerka Jana alias Češka z Česka.
do 1,5 hodiny
4 porce

reklama

Suroviny (4 porce)

Postup

  1. Večer předem namočte zvlášť kroupy a houby do vody. 
  2. Kroupy slijte, propláchněte, zalijte čerstvou vodou, osolte ji a uvařte doměkka. Trvá to asi 30–45 minut. Po 15 minutách slijte houby a přidejte je ke kroupám. 
  3. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Ve velké pánvi rozehřejte máslo nebo sádlo a opečte cibuli dozlatova. Přidejte kmín a restujte 30 vteřin. 
  4. Troubu předehřejte na 180 °C, zapékací formu vymažte máslem. Uvařené kroupy sceďte a vsypte k cibuli. Restujte za občasného promíchání 6 minut. Dochuťte solí, pepřem a majoránkou. Česnek oloupejte, prolisujte ke kroupám, promíchejte a opékejte 30 vteřin. 
  5. Směs přesuňte do pekáče, uhlaďte povrch a zapečte v předehřáté troubě 15 minut dozlatova. 

PRIMA TIP: Kroupy označují zrna bez obalu, mohou být ječné, ovesné, pšeničné i pohankové. Nejvhodnější a nejdostupnější jsou ječné kroupy, ale vyzkoušet můžete různé druhy. Prodávají se v několika velikostech od celých zrn po lámanku, volte je podle chuti. 

Staročeský kroupový kuba se sušenými houbami
Autor: Krásné Vánoce/nakladatelství Fragment Staročeský kroupový kuba se sušenými houbami

reklama

Krásné Vánoce
Svatava Vašková a spol.

Svatava Vašková alias foodblogerka Coolinářka si vysnila vánoční knížku a když ji nemohla nikde najít, spojila se s 16 inspirativními blogerkami a společně vytvořily nádhernou obrazovou publikaci Krásné Vánoce s podtitulem Sváteční inspirace od českých blogerek. Obsahuje nejen recepty na vánoční pokrmy, ale i tipy na dekorace, balení dárků a drobnosti, které vykouzlí vánoční atmosféru. Kniha je milým pohlazením po duši od Adventu po Nový rok, který si tak můžete užít v klidu a pohodě. 

Vydalo nakladatelství Fragment