Svatava Vašková / Coolinářka

Kynutá vločka s ořechovou náplní

Moje hodnocení
3x

Možná jste na tento typ moučníku narazili už během vánočních svátků – často se připravují v podobě svátečního stromku. Během zimy můžete připravit i další varianty jako třeba tuto vločku. Voní po oříškách a je stejně efektní!

8 porcí
180 minut

Těsto:

Náplň:

Postup přípravy:

  1. Nejprve nechte vzejít kvásek. Do poloviny množství vlažného mléka rozdrobte čerstvé droždí, přidejte lžičku cukru a špetku mouky.
  2. V zadělávací míse smíchejte polohrubou mouku se zbytkem cukru a solí. Přidejte vzešlý kvásek, rozpuštěné máslo a žloutky rozšlehané ve zbytku mléka. Hnětacím hákem v robotu nebo ručně důkladně zadělejte těsto. Poté ho poprašte trochou mouky a nechte asi 90 minut kynout.
  3. Mezitím si připravte ořechovou náplň. V hrnci zahřejte mléko s máslem. Do horkého vmíchejte mleté mandle, ořechy, rum a cukr. Směs nechte prohřát a nakonec ji zahustěte mletými piškoty.
  4. Vykynuté těsto rozdělte na čtyři díly. Každý rozválejte do kruhu o stejném průměru cca 25 cm. Na výsuvném plechu s pečicím papírem skládejte jednotlivé vrstvy – 3 vrstvy těsta pomažte ořechovou náplní – od spodu tedy těsto – náplň – těsto – náplň – těsto – náplň – těsto.
  5. Na střed položte skleničku nebo hrníček s užším průměrem a kolem nařízněte koláč na 16 dílů kolem dokola. Každou dvojici dílů vedle sebe pak stočte od sebe a konce přimáčkněte k sobě.
  6. Vločku nechte ještě asi 10 minut kynout na plechu a mezitím rozehřejte troubu na 180 °C (vrchní a spodní ohřev). Povrch pomašlujte vaječným bílkem. Vločku pečte cca 30 minut a pak ji nechte zchladnout na drátěné podložce.

Další recepty z kynutého těsta:

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Svatava Vašková / Coolinářka

Svatava Vašková / Coolinářka

Autorka foodblogu Coolinářka a autorka kuchařek Coolinářka testováno na rodině a Vánoční kuchařka pro kluky a holky ve svých receptech inspiruje je každodennímu vaření z kvalitních, běžně dostupných surovin.

V nové knize Tak chutná hygge nabízí více než 70 tipů na pohodové večeře.

Na jejím blogu najdete široké spektrum receptů: od typů na snídaně, polévky, masitá i zeleninová hlavní jídla, až po jednoduché recepty.

Knížky můžete sehnat ve všech knihkupectvích nebo si je objednat například ZDE.

​​​​​​​


Přečtěte si také

Recepty