Najděte si recept
Na co máte chuť?

Květáková polévka s tyrolskými knedlíčky
Suroviny (4 porce)
- Máslo 1 lžíce
- hladká mouka 1 lžíce
- Sůl
- čerstvě namletý pepř
- Muškátový oříšek
- Květák 1 ks
- Mléko 250 ml
- smetana ke šlěhání 100 ml
- Žloutek 1 ks
- nasekaná pažitka 1 lžíce
Na knedlíčky:
- prorostlá slanina 150 g
- Houska 3 ks
- hladkolistá petržel 1 hrst
- polohrubá mouka 60 g
- Sůl
- Mléko 150 ml
- Vejce 1 ks
- rozpuštěné máslo 2 lžíce
Postup
- Slaninu nakrájejte na kostičky, opečte na pánvi, a když pustí tuk, přidejte housku pokrájenou na kostičky a osmahněte dozlatova a křupava. Pokud je vypečeného tuku málo, můžete přidat lžíci až dvě másla nebo ke slanině na kostičky nakrájený špek. V míse si připravte těstíčko z mouky, soli, mléka, vejce a rozpuštěného másla. Pak do něj zamíchejte housku se slaninou, petrželku, propracujte a nechte odpočívat, než uvaříte polévku. Zatímco těsto odpočívá, rozehřejte v hrnci máslo, zasypte moukou, promíchejte a mouku osmahněte. Zalijte necelým litrem vody, prošlehejte, osolte, ochuťte muškátovým oříškem a troškou mletého pepře a přiveďte k varu, občas promíchejte.
- Vařte 5–10 minut, než připravíte květák a knedlíčky. Z odpočinutého těsta na pomoučeném prkénku vytvarujte kouličky ve velikosti vlašského ořechu. Květák očistěte a rozeberte na menší růžičky – košťál pokrájejte a přidejte do polévky. Velikost květáků se velmi liší, proto použijte buď, celý nebo polovinu, cílem je, aby ho bylo v polévce hodně. Dolijte mlékem a až začne vařit, přidejte i knedlíčky.
- Vařte dalších 5 minut a polévku vypněte. Mezitím rozmíchejte žloutek se smetanou a vmíchejte ji do polévky. Posypte pažitkou a podávejte.
Květáková polévka s tyrolskými knedlíčky, foto: Karolína, domácí kuchařka
Karolína, domácí kuchařka – Štěstí z kuchyně
Tato kniha navazuje na první, velice úspěšnou, kuchařku Karolíny Kamberské - Karolína, domácí kuchařka - i na její stejnojmenný populární pořad na TV Prima. Šest přehledných kapitol nabízí prověřená a nápaditá jídla pro všední i sváteční den a různé životní situace. Jídlo je pro Karolínu jistotou, která přináší do života radost - a to i tehdy, když na vás jinak dopadá hromada starostí. Proto tuto kuchařku nazvala příznačně Štěstí z kuchyně.
Inspiraci pro své recepty Karolína hledá nejčastěji v tradiční české kuchyni, ráda vychází z kuchařek z období první republiky, rozhlíží se ale i po kuchyních našich sousedů a pro nápady se občas vypraví i dál, hlavně na jih, který na nás středoevropany působí tak blahodárně... Tradiční recepty ráda přetváří do lehčí a moderní podoby, ale vždy s respektem k jejich kouzlu. Karolíniny recepty jsou přehledné, jednoduché a praktické a jsou tak lákavou inspirací pro zkušené i začínající domácí kuchařky i kuchaře.