Dokonalý recept na francouzské brambory s uzeným masem

Moje hodnocení
14x

Přesně tak. Francouzské brambory, to je jídlo, které si u českých strávníků našlo velice brzy své místo. Vůbec se není čemu divit, protože jejich chuť společně se snadnou přípravou a nenáročností na suroviny ocení jistě každý, kdo se potřebuje najíst chutně a bleskově. :)

2 porce
60 minut
česká

Suroviny

Postup přípravy

 1. Brambory omyjte a vložte do již vroucí vody, zachová se tak více vitaminu C.
 2. Uvařte je a poté ihned sceďte. Brambory by měly být vařené spíš méně než více, protože se ještě budou zapékat. Nechte je zchladnout.
 3. Brambory oloupejte a nakrájejte na středně široká kolečka. Uzené nakrájejte na co nejmenší kostičky.
 4. Na větší pánvi na středním až nižším plamenu rozehřejte sádlo s máslem. Přidejte cibulku a zlehka ji restujte do sklovata.
 5. Je dobré, když necháte cibulku jemně zkaramelizovat, takže až začne trošku chytat barvu, přidejte uzené. Restujte na vyšším plamenu asi 5–7 minut a dejte stranou.
 6. Troubu zapněte na 170 °C. Menší a užší pekáček nebo zapékací mísu vymažte máslem a na dno naskládejte první patro brambor. Řádně je osolte a zasypte třetinou uzeného.
 7. Pokračujte takto i s druhým a třetím patrem a nakonec položte na uzené poslední kousky brambor. Opět je posolte a připravte si čerstvě ušlehaná vejce.
 8. Vejce vyklepněte do větší mísy a pomocí metličky rozkvedlejte. Přilijte smetanu a spojte s vejci. Osolte, opepřete a naposledy provzdušněte pomocí metličky.
 9. Brambory rovnoměrně zalijte vaječnou směsí a vložte do trouby. Pečte ve střední části trouby dozlatova. Pokud máte digitální teploměr, vyzkoušejte vnitřní teplotu brambor, která by měla mít 80–90 °C.
 10. Jakákoliv vyšší teplota znamená, že vejce už jen vysušujete a výsledek bude sušší a sušší. Pokud teploměr nemáte, hlídejte vaječnou směs, ta bude ke konci pečení tekutá jen uprostřed až nakonec ztuhne i tam. Hned jak ztuhne, tak brambory vyndejte.
 11. Brambory servírujte třeba s kyselou okurkou nebo listovým salátkem. Měly by být krásně vláčné a kypré.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Cat & Cook

Ivana Jindřichová Cat & Cook

„Jídlo, vaření a pečení je mojí životní vášní, kterou reflektuji především na svém blogu catandcook.cz, ve svých kuchařkách a na svých sociálních sítích. Zaměřuji se především na tradiční recepty z celého světa, učím se o surovinách a různých kuchařských technikách a v zábavné formě to pak předávám svým fanouškům napříč všemi platformami,“ říká o sobě Ivka, která má dnes na kontě již 4 kuchařky, které jsou zároveň i tak trochu osobní zpovědí. Jídlo, vaření a pečení miluje od dětství, vždy byla vybíravá na kvalitní potraviny a ráda hostila své kamarády. Jejím poznávacím znamením jsou dopodrobna popsané recepty, které zvládne doopravdy každý. „Lidé mají často strach z tradičních receptů, ale díky mému podrobnému popisu je opravdu zvládnou a jsou pak nadšení a nemají strach se pustit do dalších,“ doplňuje Ivka.


Přečtěte si také

Recepty