Těsto
- hladká mouka (ideálně typ 00) 700 g
- voda (vlažná) 300–350 ml
- sádlo 150 g
- droždí 25 g
- cukr krupice 10 g
- sůl 2 lžičky
- pepř (čerstvě namletý) 1 špetka
Náplň
- uzeniny (šunka nebo mortadella, nakrájená na kostičky) 200 g
- tvrdý sýr (typu ementál, nakrájený na kostičky) 200 g
- sýr pecorino (nastrouhaný) 50 g
- vejce 5 ks + 1 ks na potření
Postup přípravy:
- Na kvásek oddělte 50 ml vody, rozdrobte do ní droždí a promíchejte, až se rozpustí. Ve zbylé vodě rozmíchejte sůl.
- Mouku prosejte do mísy. Přidejte změklé sádlo, rozmíchaný kvásek, vodu se solí a hojné množství pepře.
- Směs dobře propracujte, ručně nebo v robotu s hnětacím hákem. Těsto vyklopte na vál a 10 až 15 minut hněťte, až bude krásně hebké a nebude se lepit (Neapolitánci říkají, že má být hebké jako ušní lalůček).
- Těsto přesuňte do čisté mísy vytřené sádlem a přikryté je nechte na teplém místě kynout až nejméně zdvojnásobí objem, což trvá 2 až 3 hodiny.
- Vykynuté těsto vyklopte na pomoučněný vál a rozválejte na přibližný obdélník. Z delší strany si odkrojte proužek těsta na pozdější ozdoby.
- Plát těsta posypte nejprve nastrouhaným pecorinem a pak kostkami sýru a uzenin. Srolujte a vložte do sádlem dobře vymazané věncové nebo bábovkové formy. Konce spojte k sobě a ve volně přikryté nechte ve formě na teplém místě kynout, až těsto začne vykukovat z formy. Trvá to asi 1 až 2 hodiny. Troubu předehřejte na 200 °C.
- Do těsta usaďte pečlivě umytá syrová (uvaří se během pečení) vejce a ozdobte je proužky těsta, aby koláč připomínal trnovou korunu.
- Koláč potřete rozšlehaným vejcem, vložte do trouby a pečte asi 50 minut dozlatova. Před podáváním ho nechte vychladnout na pokojovou teplotu, ale můžete ho podávat i studený jako nářez.
PRIMA TIP: Casatiello je svým způsobem chléb, a ten je symbolem Velikonoc. Jeho významnou ingrediencí je ovčí sýr pecorino, přičemž i jehně je klasickým průvodcem těchto svátků. Neapolský nářeční výraz „caso“, od něhož je název koláče odvozen, pak znamená právě sýr. Tvar casatiella s vloženými vejci a křížovými ozdobami z těsta pak symbolicky znázorňuje Kristovu trnovou korunu a tento koláč se v Itálii peče už od dob, kdy v římské říši zvítězilo křesťanství. Logicky tedy existuje bezpočet místních a rodinných variací, ale symbolika a tvar zůstávají stejné.
Vyzkoušejte také kynuté smažené langoše podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE