Suroviny
- hladká mouka 500 g
- plnotučné mléko 300 ml
- zakysaná smetana 100 g
- cukr krupice 70 g
- máslo 50 g
- droždí 21 g
- sůl 12 g
- rostlinný olej (na smažení)
Postup přípravy
- Mléko ohřejte na 35–40 °C a přidejte do něj cukr a droždí. Na teplém místě nechte vzejít kvásek. Obyčejně to trvá kolem 5 minut.
- Do mísy od kuchyňského robotu nasypte mouku a sůl. Promíchejte a přidejte vzešlý kvásek a zakysanou smetanu. Uhněťte vláčné těsto a nakonec do něj nalijte rozpuštěné máslo. Opět nechte hníst, aby se vše propojilo a poté těsto přendejte do čisté mísy. Lépe se vám bude s těstem pracovat, když si ruce promažete rostlinným či olivovým olejem. Přikryjte potravinovou fólií a nechte kynout přibližně 1 hodinu.
- Nakynuté těsto dejte na moukou posypanou pracovní plochu a lehce jej také posypte. Opatrně ho párkrát prohněťte abyste z něho vytlačili přebytečný vzduch. Rozdělte na 8 stejných dílů a z nich vyválejte bochánky. Zakryjte je potravinovou fólií a nechte kynout ještě 15–20 minut. Mezitím připravte pánev s olejem, který rozehřejte na 170–180 °C.
- Z nakynutých bochánků vytvarujte placky, jako kdybyste dělali menší pizzu. Langoše smažte v rozpáleném oleji asi 1 minutu z každé strany, aby byly krásně zlatavé. Během smažení můžete pánví lehce pohybovat, aby se olej dostal i do středu langoše.
- Servírování: „Já si langoše nejraději vychutnám potřené česnekovou pastou, zakysanou smetanou a posypané nastrouhaným sýrem. Skvěle se k nim ale samozřejmě hodí i kečup.“
PRIMA TIP: Místo klasického eidamu na langoších můžete vyzkoušet i různé další druhy sýrů - skvěle se hodí např. gouda, čedar, ale třeba i parmazán. A trošku svěžesti langošům dodají i různé nasekané bylinky jako třeba pažitka nebo petrželka.
Nadýchané kynuté langoše podle Pavla Berkyho Zdroj: Pavel Berky