Cat & Cook / Ivana Jindřichová

Milujete snídaně? Vyzkoušejte turecká vejce Çilbir s jogurtem

Ivka z blogu Cat & Cook se s námi podělila o tradiční turecký recept, který se v Turecku servíruje nejen jako snídaně, ale často také jako součást Mezze jídel, což jsou vlastně taková úvodní pohoštění před hlavním jídlem. U nás bychom ho nejspíše podávali jako víkendovou snídani nebo jako součást brunche.

Aby bylo jídlo autentické, je potřeba zvolit správné ingredience. Na tradiční přípravu Çilbir byste ideálně měli použít tučný hustý jogurt s názvem Süzme. V Praze je obchod Anatolia Food Market, kde jej seženete. Prodávají tam tradiční turecké potraviny, tak pokud bydlíte někde kolem, určitě zajděte! A pokud ne, klidně použijte řecký jogurt, který je tomu tureckému velmi podobný.

V Turecku se na toto jídlo tradičně používá mletá nebo drcená paprika s názvem Aleppo. Dá se u nás koupit on-line nebo v obchodě, který je zmíněn výše. Paprika je lehce pálivá, což u české mleté papriky můžete dohnat špetkou chilli.

Na 2 porce potřebujete

  • 400 g bílého jogurtu 10 % tuku
  • ½ stroužku česneku
  • 4 vejce
  • 4 lžíce octa
  • 60 g másla
  • 1 lžíci mleté červené papriky
  • arabský chléb / bílé pečivo
  • sůl

Vyzkoušejte i další netradiční recepty z vajec

Jak připravit ztracená vejce

Pošírování je v podstatě mírné vaření v kapalině, která je udržována těsně pod bodem varu (asi 90 °C), proto je výhodné mít v kuchyňské výbavě digitální teploměr. Pošírovaným vejcím se říká také ztracená vejce.

Při pošírování vajec je nutné, aby byla opravdu čerstvá. Starší vejce mají totiž tekutý bílek a kvůli tomu se pak bílek vodě spíš rozpadne, než aby držel pohromadě kolem žloutku. V úzkém vysokém hrnci zahřejte vodu těsně pod bod varu a přidejte 2–4 lžíce octa. Počkejte ještě minutu a až bude mít kapalina 90 °C (nebo bude úplně minimálně vřít), lžící nebo metličkou v ní udělejte slabší vír. Doprostřed vyklepněte jedno vejce. Pozor, pokud uděláte moc silný vír, může se vejce roztrhat.

Další možnost, jak připravit ztracené vejce, je ta, že vejce vyklepnete do misky a až poté nalejete do vody. Dál je postup stejný.

Třetí variantou je děrovaná naběračka, která vejce zbaví tekutějších částí bílku, které by se z vejce ve vodě stejně oddělily.

Vejce je potřeba ve vodě nechat 2–4 minuty, cílem je, aby žloutek zůstal měkký. Pokud máte vejce pokojové teploty, většinou stačí 2–2,5 minuty, studená vejce z lednice potřebují spíše 3–4 minuty. Až bude vejce hotové, lžící nebo děrovanou naběračkou ho přendejte do misky s vlažnou vodou a ponechejte stranou na servírování.

Postup přípravy

Česnek utřete se solí (případně si můžete pomoct mačkátkem na česnek, ale utřený je lepší) a smíchejte s jogurtem. Ochutnejte a případně dochuťte ještě solí. Někdo přidává také bylinky – mátu, petrželku nebo kopr, ale tradiční verze je bez bylinek.

Máslo vložte do rendlíku a nechte pomalu rozpustit. Přidejte papriku, promíchejte a na nízkém plamenu nechce lehce probublávat, jako kdybyste dělali přepuštěné máslo. Máslo pak bude krásně infuzované kořením.

Na talíře / do misky naservírujte jogurt. Vejce vyndejte opatrně z vody na ubrousek, osušte a položte na jogurt. Máslo promíchejte a lžící naberte. Přelijte s ním vejce a jogurt. Podávejte s bílým pečivem nebo arabským chlebem.

OBMĚNA: Pokud nejste fanouškem vajec, můžete místo nich zkusit vařenou cizrnu. I tato varianta patří mezi tradiční turecká jídla.

Seznamte se s Ivkou z blogu Cat & Cook

„Jídlo, vaření a pečení je mojí životní vášní, kterou reflektuji především na svém blogu catandcook.cz, ve svých kuchařkách a samozřejmě na svých sociálních sítích. Zaměřuji se především na tradiční recepty z celého světa, učím se o surovinách a různých kuchařských technikách a v zábavné formě to pak předávám svým fanouškům napříč všemi platformami,“ říká o sobě Ivka, která má dnes na kontě již 4 kuchařky, které jsou zároveň i tak trochu osobní zpovědí. Jídlo, vaření a pečení miluje od dětství, vždy byla vybíravá na kvalitní potraviny a ráda hostila své kamarády. Jejím poznávacím znamením jsou dopodrobna popsané recepty, které zvládne doopravdy každý. „Lidé mají často strach z tradičních receptů, ale díky mému podrobnému popisu je opravdu zvládnou a jsou pak nadšení a nemají strach se pustit do dalších,“ doplňuje Ivka.

Autor článku

Cat & Cook / Ivana Jindřichová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty