Velikonoční svátky jsou nejen svátky křesťanskými, ale i oslavou jara a jarní rovnodennosti, proto se vaří i z právě rašících čerstvých bylin. Oblíbené jsou kromě jarních salátů a polévek také velikonoční nádivky, které můžete ozvláštnit použitím mladých kopřiv a medvědího česneku.
Hit letošních Velikonoc – velikonoční nádivka s kopřivami a medvědím česnekem
Původ velikonoční nádivky a co by měla obsahovat
Velikonoční nádivce se jinak říká hlavička a to proto, že v dobách minulých se do nádivky dávalo obrané maso z vařené telecí hlavy. Proto do velikonoční nádivky patří především bílá masa (kromě kuřecího například i jehněčí nebo králičí), ale záleží na preferencích kuchaře a strávníka, které maso použije. Dobře poslouží i vepřové a uzený bůček.
Velikonoční nádivka se konzumovala o Bílé sobotě, protože po pátečním půstu, který býval i velmi přísný a trval od čtvrteční snídaně, byl třeba vydatný pokrm.
Receptura velikonočních nádivek se liší, ale co velikonoční nádivka musí nezbytně obsahovat, jsou zelené byliny symbolizující jaro. Můžete použít pažitku, jarní cibulku, cibulovou nať, petržel nebo i špenát. Výborné chuti pravé velikonoční nádivky dosáhnete přidáním mladých, spařených nadrobno posekaných kopřiv a čerstvého medvědího česneku.
Velikonoční nádivka s kopřivami a medvědím česnekem; foto: Smoothcooking.cz
Jak na velikonoční nádivku?
Velikonoční nádivka je poměrně pracná, a aby vám chvilku vydržela, zde je recept na 6 porcí.
Co budete potřebovat:
• 500 g vepřové plece
• 250 g uzeného masa
• 5 vajec
• 1 veka (nebo den staré rohlíky či housky – 5 ks)
• ¼ litru mléka
• 150 g mladých kopřiv
• 150 g medvědího česneku
• 1 cibule
• 3 stroužky česneku
• trocha másla
• sůl a čerstvě namletý pepř
Postup při přípravě velikonoční nádivky
1. Nakrájenou veku na kostičky (někomu může vyhovovat kromě starších rohlíků či housek i světlý toustový chleba, který se na kostičky krájí nejlépe) zalijte mlékem s rozšlehanými žloutky, opatrně promíchejte a nechte nasáknout. Použití staršího pečiva má své opodstatnění – nestane se ze směsi hned nevzhledná kaše.
2. Vepřové maso uvařte (můžete i den dopředu), trvá to asi 1–1,5 hodiny. Uzené uvařte odděleně. Poté masa nakrájejte na kostičky, taktéž bylinky nasekejte nadrobno. Kopřivy je třeba před použitím spařit.
3. Vše smíchejte a přidejte pokrájenou cibuli a rozmačkaný česnek. Osolte a opepřete. Oddělené bílky ušlehejte na tuhý sníh a vmíchejte do směsi. Vymažte plech či formu máslem a dovnitř vloženou nádivku upravte do požadovaného tvaru. Na povrch můžete ještě přidat trochu másla a při teplotě 200 °C pečte dozlatova.
PRIMA TIP: Mladé kopřivy můžete spařit vývarem z uvařeného masa nebo do vývaru přidat zeleninu a koření a nahradit jím v receptu část mléka.
Autor: Dana Špatenková
Vyzkoušejte i další recepty na výborné nádivky: