25 kuchařských vychytávek, které vám usnadní život

Ať už jste ostřílení kuchaři, nebo s vařením teprve začínáte, užitečné tipy a triky se vždy hodí. Dali jsme dohromady naše oblíbené vychytávky, které se vyplatí znát. Ulehčí vám práci v kuchyni, ušetří čas a někdy i nervy, když se něco pokazí.

Murphyho zákony platí i v kuchyni. Protřelým hospodyňkám se také občas něco nepovede a u začátečníků jsou malé kuchařské katastrofy na denním pořádku. Navíc se to jako naschvál stane v nejméně vhodnou dobu. Návštěva za dveřmi a vy se chcete blýsknout vyladěným menu. Jenže ouha, polévka přesolená, omáčka připálená. Přitom stačí vědět, jak na to, a znát pár fíglů, aby se dala situace ještě zachránit. Kromě pár geniálních triků vám prozradíme, jak dělat běžné činnosti jednodušeji a efektivněji. Získáte tím cenný čas a s ním i pohodu a lehkost profesionálů. Jdeme na to!

Pomoc v krajní nouzi

  • Zakalený vývar

Zakalil se vám hovězí nebo kuřecí vývar? Vmíchejte do něj vaječný bílek a nechte vývar přejít jemně varem. Poté ho přeceďte přes plátýnko, abyste sražený bílek s nečistotami dostali pryč.

  • Připálilo se to?

Připálenou omáčku přelijte okamžitě do čistého kastrolu a povařte s chlebovou kůrkou. Obstojně do sebe pachuť připáleného natáhne.

  • Přesolili jste polévku nebo omáčku?

Už naše prababičky věděly, že to napravíte, pokud v ní asi 10 minut povaříte oloupaný syrový brambor. Stejnou službu udělá kousek chleba. Vývar můžete zachránit také bílkem, který pomůže od přemíry soli a navíc vývar hezky pročistí, jak už jsme se zmínili.

  • Co se sraženým krémem?

Sražený máslový krém by neudělal žádnou parádu. Krém postavte na chvilku do vodní lázně a nechte částečně povolit. Odstavte a opět vyšlehejte.

Tipy šéfkuchařů

  • Solte průběžně

Jak docílit dobře ochuceného jídla? Solit je potřeba nejen na začátku vaření, kdy se sůl dobře spojí s jídlem a zvýrazní jeho chuť. Solit doporučujeme i v průběhu vaření, jak postupně přidáváte jednotlivé suroviny. Pokud přisolíte po špetce během celého procesu, výsledek bude dost lepší.

  • Svažte to kuře

Než strčíte kuře do trouby, svažte mu k sobě nohy provázkem. Bude se péct rovnoměrněji. Do dutiny se také nedostane tolik horkého vzduchu, čímž se zpomalí pečení prsíček a maso se tolik nevysuší. Pro ještě šťavnatější maso nacpěte kousky másla pod kůži na prsou a mírným tlakem ho rozprostřete.

  • Jak na zvěřinu

Dokonale křehké zvěřiny bez typické (pa)chuťe docílíte tak, že ji opakovaně naložíte do podmáslí. Když se zbarví krví do červena, vylejte ho, maso omyjte, osušte a vložte do nové lázně.

Zvěřina obsahuje velmi málo tuku, tak pozor na vysušení při finální úpravě. Sázkou na jistotu je vaření ve vakuu metodou sous vide, kdy se maso vaří vzduchotěsně uzavřené, dlouho a při nízkých teplotách. Pokud sáhnete po klasické úpravě pečením nebo dušením, nezapomeňte nikdy na důkladné prošpikování.

  • Vývar? Sledujte cíl!

Potřebujete silný vývar? Pak vložte maso do studené vody. Pokud ale chcete získat vedle vývaru také šťavnaté maso, vložte ho do vařící vody.

  • Konec separace smetanových polévek

Zeleninové krémy mají tendenci se oddělovat. Jednoduchá pomoc. Smetanu nepřidávejte až na konec, jak většinou stojí v receptu, ale nechte ji provařit společně se zeleninou. Po rozmixování získáte krém kompaktní a nadýchaný.

  • Červená řepa

Připravujete salát s červenou řepou? Před přidáním ostatních ingrediencí červenou řepu nejprve promíchejte se lžící oleje, neobarví pak ostatní suroviny.

  • Křen má říz

Křen dokáže pěkně protáhnout a jeho strouhání bývá za trest. Pokud to padlo na vás a nechcete si poplakat, dejte křen na 2 hodiny do mrazáku a až potom ho oloupejte a strouhejte. Pokud na to není čas a vy budete strouhat křen v jeho plné síle, mějte při ruce krajíc chleba, ke kterému si přičichněte vždy, když je nejhůř.

  • Jak na tuhý sníh?

Bílky šlehejte se špetkou soli a začínejte na nižší výkon. Stejně tuhý a pevný bude sníh, když bílky nastavíte trochou studené vody. Lžička na 1 bílek.

  • Listové pečivo

Na lesklé listové pečivo existuje prostý fígl. Před vložením do trouby ho potřete rozšlehaným vejcem a těsně před koncem pečení ho jemně poprašte moučkovým cukrem. Ten se na pečivu roztaví, částečně zkaramelizuje a dodá povrchu pečiva vysoký lesk.

  • Třešně na dně

Při pečení bublaniny obalte ovoce v troše mouky, aby v těstě nestačilo klesnout na dno. Stejně poslouží i moučkový cukr.

  • Dokonale tenké plátky masa

Nakrájet téměř průsvitné plátky masa na carpaccio bude jednodušší, když maso vložíte na chvíli do mrazáku. Ostrý nůž je ovšem předpokladem.

  • Ušetřete citron

Někdy je pro pár kapek citronové šťávy škoda rozkrajovat celý citron. Stačí do něj udělat špejlí několik dírek a potřebné množství šťávy vymáčknout.

Z citronu dostanete více šťávy, pokud ho jemně poválíte dlaní pro pracovní desce. Stejně dobře funguje krátké ponoření do vroucí vody.

  • Loupání česneku

Nejrychleji a nejefektivněji oloupete česnek tak, jak to dělají profesionálové. Na stroužek položte nůž plochou stranou čepele, zatlačte a trochu ho podrťte. Slupku pak na tvrdém konci naříznete a snadno stáhnete.

  • Loupání zázvoru

Zázvor snadno oloupete pomocí hrany lžičky. Je to velmi úsporné řešení a funguje u čerstvého, nevysušeného kusu kořene.

  • Krájení nití

Nit používaly ke krájení a porcování už naše babičky. Krájely s ní na plátky knedlíky a používaly ji i k proříznutí perníku, dortových korpusů nebo buchet z kulaté formy, které je potřeba promazat krémem nebo marmeládou.

  • Máslo

Čekat hodinu na změklé máslo? Někdy na to prostě není čas. Přitom stačí máslo z lednice nastrouhat. Povolí velmi rychle.

  • Konec zápasu se skořápkou

Občas se stane, že při rozklepnutí vajíčka skončí v pánvi nebo v míse také kus skořápky. Prstem ho většinou nevyndáte, klouže po bílku a skořápka stále uniká. Stačí si prst namočit a je po problému. Další možností je použít polovinu skořápky z rozklepnutého vejce. Je tenká a ostrá a dobře se prořízne bílkem.

  • Košíčky na muffiny

Těsto na muffiny je hotové a vy zjistíte, že došly papírové košíčky k vyložení formy… Sáhněte po pečicím papíru. Nastříhejte z něj čtverce o straně 12 cm a připravte si také skleničku, která dnem hezky sedne do formy. Přes dno skleničky pak snadno vytvarujete papír do podoby košíčků.

  • Neplýtvejte kávou ani vínem

Zbylo v láhvi trochu vína? Nevylévejte ho, ale hned zamrazte v tvořítku na led. Kostky vína se hodí později při přípravě rizota nebo různých omáček.

Stejným způsobem naložte se zbytkem kávy ve french pressu. Až si budete chystat ledovou kávu, sáhněte do mrazáku po zmrzlých kostkách. Zbytečně si ledovou kávu nenaředíte vodou.

  • Test čerstvosti vajec

Máte v lednici vejce neurčitého data a nejste si jisti jejich čerstvostí? Ponořte je do misky s vodou. Ta, co klesnou ke dnu, budou v pořádku. Je mezi nimi nějaký plavec? Mějte se na pozoru!

  • Když to nejde otevřít

Víčka zavařovacích sklenic často drží jako přibitá. Než na to půjdete silnou a budete jen zbytečně rudnout v obličeji, vzpomeňte si na jeden z následujících fíglů.

Kolem víčka dejte gumičku, přestane vám prokluzovat ruka a k obsahu sklenice se dostanete snáz.

Někdy jen stačí vzít sklenici do obou rukou a pod úhlem 45° několikrát lehce poklepat hranou víčka o pevný povrch, třeba pracovní desku.

Pokud by ani to nezabralo, vezměte příborový nůž, vsuňte špičku pod víčko a lehce nožem pootočte. Podtlak by se měl s lupnutím uvolnit a vy už sklenici snadno otevřete.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty