Nakupování pro rodinu se diametrálně liší od nakupování pro jednotlivce. Připravené balení čerstvých potravin spíše velikostně odpovídají větším domácnostem. Většina strategií na úsporu peněz tak nefunguje pro jednotlivé kuchaře. Podívejte se na pár tipů, které vám ušetří peníze, sníží plýtvání a nabídnou větší rozmanitost jídel.
Jak nakupovat chytře a levně, pokud vaříte jen pro sebe
Pozor na nákup ve velkém
Větší balení čerstvých potravin za akční cenu se vyplatí pouze v případě, že danou potravinu lze zamrazit. Když vaříte a jíte v menším množství, je dvakrát větší pravděpodobnost, že na čerstvé jídlo zapomenete a nestihnete ho všechno sníst před tím, než se zkazí. Velké balení jídla je nákladově efektivní pouze v případě, že ho v kuchyni využíváte hodně a často.
Stravovací plán obráceně
Typický jídelní plán pro rodinu začíná výběrem receptů a až poté vytvořením nákupního seznamu. Samostatní kuchaři by měli dělat přesný opak. Začněte jídlem a přísadami, zapište si je a některé z nich využijte i v dalších receptech. Spotřebujete tak efektivně vše, co máte na nákupním seznamu. Zamyslete se nad oblíbenými ingrediencemi, které mohou plnit dvojí, nebo dokonce trojí službu. Budete překvapeni, jaká nová jídla objevíte jednoduše tím, že se pokusíte spotřebovat například celou hromadu bylinek nebo cizrny.
Myslete na zbytky
Je také důležité přemýšlet o frekvenci vaření. Někdy se vařit zkrátka nemusí. Počítejte s tím, že se několikrát týdně můžete opřít o zálohu, jako jsou zbytky z předešlého dne nebo chléb s pomazánkou a čerstvou zeleninou.
V jednom je síla
Často mají lidé tendenci kupovat v akci hned několik kusů ovoce, které doma postupně dozrávají. Pokud si domu přinesete dvě avokáda, pravděpodobně jedno sníte v pravý čas a druhé o pár dní později vyhodíte, neboť už bude nahnilé. Zkuste takovému pokušení odolat a brát jen tolik kusů, kolik jste schopni opravdu sníst.
Šunka a konzervy
Uzeniny vydrží v lednici mnohem déle než syrové maso. Nebojte se je nárazově využít v hlavních jídlech a pozvednout tak pokrm z rýže či těstovin. Skvělou službu vám zajistí i konzervy, kterých si v akci můžete pořídit klidně několik. Konzervy mají dlouhou výdrž a jsou skvělou záchranou, když v lednici nic moc nenajdete.
Přehled ve spíži
Vyplatí se vědět, jaké potraviny už máte doma. Ideálně jednou za čtvrt roku projděte lednici, mrazák a spíž a sepište si, jaké máte zásoby. Poté zkuste vymyslet jídla, která z nich můžete uvařit, případně, co k jejich přípravě potřebujete dokoupit. Zvykněte si vypotřebovat každý otevřený sáček s potravinami, než otevřete další. Sáhněte po zavařovacích sklenicích a konzervách, které se ve spíži válí déle jak půl roku a zakomponujte je do nových receptů.
Zdroj: allrecipes
redaktorka FTV Prima