Speciály

Kvašení neboli fermentace: tipy, návody i recepty

Kvašená zelenina je v posledních letech velmi populární a domácí fermentace je oblíbenou kratochvílí v mnoha domácnostech. Není se čemu divit, výsledkem jsou velmi chutné dobroty, které mají prokazatelně pozitivní vliv na naše zdraví.

Nejde ale jen o kysané zelí, mezi fermentované potraviny patří i kefíry a jogurty, tibetská houba kombucha, limonády s tibi krystaly neboli vodním kefírem, korejské kimchi, ale i chlebový kvásek.

Fermentování samozřejmě není žádnou novinkou, už v daleké historii lidé kvašení využívali i jako způsob uchovávání potravin, kvašením se totiž prodlužuje doba trvanlivosti.

A co to vlastně fermentace znamená? Je to proces, kdy se organické látky (nejčastěji sacharidy) díky účasti mikroorganismů a jejich enzymů přeměňují na jednodušší látky. V potravinářství se fermentace využívá při výrobě alkoholických nápojů, octa, droždí, kysaných mléčných výrobků a zrání sýrů, kynutí těsta, kvašení zeleniny, výrobě fermentovaných uzenin, škrobu aj.

V domácích podmínkách lze velmi jednoduše kvasit mnoho druhů zeleniny, zvládnete připravit domácí jogurty nebo si připravte osvěžující tibi limonádu. Prospějete tím svému zdraví, ale hlavně je to dobrodružství s příjemným výsledkem.

Zde najdete spoustu zajímavých článků a receptů pro domácí fermentaci:

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty a články na dané téma:

Recepty