Naložte domácí pickles – rychle kvašená zelenina nakopne imunitu a skvěle chutná

Příprava pickles, rychle kvašené zeleniny, je snadná a zvládne ji každý. Porce denně přitom významně přispěje k posílení imunity a to se v blížícím období plískanic hodí dvojnásob!

Chcete dostat do těla více vitamínů, prospěšných enzymů a probiotik? Chcete zlepšit trávení? Zkrátka, chcete podpořit svou imunitu? Místo preparátů z lékárny sáhněte po pickles. Kvašená zelenina obsahuje miliardy prospěšných bakterií, je to vitamínová bomba a ještě do sebe dostanete hodně vlákniny. Vedle probiotik tak dodáte tělu neméně důležitá prebiotika. Pickles udělají dobře trávicímu ústrojí, posílí imunitu a co víc, skvěle chutná.

Co jsou pickles

Pickles označuje různé druhy kvašené neboli fermentované zeleniny. Fermentaci znali už naši předci a jedná se o prastarý způsob uchování zeleniny bez nutnosti sterilizace. Během procesu fermentace spotřebovávají bakterie mléčného kvašení cukr v zelenině a přetvářejí ho na kyselinu mléčnou. Ta zeleninu konzervuje, dodává jí specifickou, jemně nakyslou chuť a zlepšuje její výživovou hodnotu.

Pickles patří mezi superzdravé potraviny a v zimním období dokážou nahradit výpadek čerstvého lokálního ovoce a zeleniny. Působí blahodárně na střevní mikrobiom, který je důležitý pro správné trávení. Je zdrojem probiotik, vlákniny, enzymů, minerálů a vitamínů C, B a K.

Co fermentovat

Kvasit můžete prakticky jakoukoli tvrdší zeleninu s přirozeným obsahem cukru. Je dobré začít se zelím a postupně přidávat a kombinovat další druhy zeleniny. Vhodná je cibule, celer, mrkev, paprika, okurky, ředkev, kedlubna, dýně i červená řepa. U ní ale počítejte s tím, že celý obsah zbarví dočervena stejně jako červené zelí. Oblíbený je také květák a brokolice. Pohrát si můžete i s dochucením. Základem je sůl, ale nebojte se přidat kopr, kmín, křen, česnek, zázvor, chilli a různé bylinky i koření podle vlastní chuti.

Co k ruce

K přípravě pickles nepotřebujete žádné speciální vybavení. Vystačíte s obyčejnou zavařovací sklenicí a větší mísou, dále budete potřebovat mandolínu nebo prkýnko a nůž na krájení zeleniny. Pak už jen trochu soli a případně něco na dochucení. Jestli vás pickles chytnou, určitě investujte do speciálního hrnce na kvašení (kvašáku) nebo si pořiďte alespoň víčka na přípravu pickles a závaží.

Jak na to

Domácí pickles jsou jednodušší, než byste mysleli, a jedná se o poměrně levnou záležitost. Příprava zabere maximálně hodinu a o zbytek práce se postarají bakterie mléčného kvašení. Začněte tím, že zeleninu důkladně očistíte a nakrájíte nebo nakrouháte. V míse pak přidáte sůl (asi 15 až 20 g na 1 kg zeleniny) a vše rukama promačkáte, aby zelenina pustila šťávu. Pak ji napěchujete do čisté sklenice nebo kameninové nádoby. Zelenina by měla být vždy zcela ponořena, aby se zabránilo přístupu vzduchu. Je tedy dobré ji zatížit. Během fermentace se tvoří plyn. Pokud kvasíte v zavařovací sklenici, víčko lehce povolte, aby mohl odcházet. Zároveň doporučujeme postavit sklenici do misky pro případ, že by šťáva začala přetékat.

Vyzkoušejte také korejské kimchi podle videoreceptu

Pickles nechte kvasit asi 3 až 5 dnů při pokojové teplotě. Chuť můžete průběžně kontrolovat. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, přendejte zeleninu do menších sklenic, dobře uzavřete, uložte do lednice a konzumujte podle potřeby, nejlépe denně lžíci s každým jídlem.

V lednici se proces kvašení zastaví. Je-li zelenina stále ponořená ve šťávě, vydrží v lednici řadu měsíců.

PRIMA TIP: Pokud připravujete pickles z tvrdé zeleniny, jako jsou růžičky květáku, čtvrtky ředkviček, kolečka mrkve nebo špalíčky řepy, připravte solný roztok z převařené a vychladlé vody a soli (poměr je stejný, 15 až 20 g soli na 1 litr vody), a tímto roztokem zeleninu ve sklenici zalijte a zatižte, aby byla ponořená. Poté už postupujte stejně jako u krájené zeleniny.

Co je třeba dodržet

  • Čistota je základ. Během celé přípravy dbejte na čistotu nádob a nářadí. Zelenina kontaminovaná od špinavého nože nebo víčka by se později mohla začít kazit.
  • Zdravé suroviny jsou nezbytné. Při nakládání použijte pouze zdravé plody bez náznaku plísně či hniloby.
  • Pořádně pěchujte. Zeleninu vkládejte do nádoby postupně a velmi důkladně ji pěchujte pěstí.
  • Zamezte přístupu vzduchu. Zelenina musí být po celou dobu ponořena pod hladinou šťávy. Nejlepší je zatížit ji skleněným nebo keramickým závažím na pickles nebo např. jinou menší skleničkou, která přesně pasuje do hrdla sklenice na kvašení. U nádob speciálně určených na kvašení tento problém odpadá, ty jsou potřebně vybaveny.
  • Více soli = pomalejší proces = kyselejší výsledek. Sůl však působí jako konzervant, a proto je jistější držet se poměru 15–20 g soli na kilogram zeleniny.
  • Při odebírání stále dbejte na čistotu a vracejte zeleninu do lednice opět ponořenou pod hladinu. Okraje sklenice otřete před uzavřením čistou papírovou utěrkou.
  • Věřte svému nosu. Pokud by zelenina začala nelibě vonět, raději ji vyhoďte. Stejně tak, když objevíte jakýkoli náznak plísně.

Zdroj: redakce Prima FRESH

Zkuste také výtečnou zelnou čalamádu podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Autor článku

Kateřina Šváchová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty