Řepný kvas podle Hanky Zemanové

Moje hodnocení
3x

Řepný kvas je tradiční fermentovaný nápoj původem z Ruska. Lidový lék na posilu krve, očistu jater a podporu zažívání. Je to nápoj plný enzymů a živých probiotických bakterií. Tím podporuje zdravý mikrobiom ve střevech, imunitní systém a je prevencí zánětů.

20 porcí
30 minut
ruská

Suroviny

Petra Kühneová, autorka knihy Antroposofická výživa, uvádí, že mléčně kvašená šťáva z řepy se používá ve výživě při rakovině. Obsahuje mnoho B-vitaminů (B3, B5 a B6) i minerální látky (železo, hořčík, draslík, měď). Pije se ráno a večer deci nápoje před jídlem nebo během jídla. Kvas lze i naředit troškou vlažné vody nebo se může přidat do polévky, podobně jako je tradiční součástí boršče.

Postup přípravy

  1. Dva litry filtrované nebo pramenité vody převařte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Do vody zamíchejte sůl.
  2. Řepy okartáčujte, nechte slupky a nakrájejte na kostky. Nemáte-li řepu z vlastní zahrady nebo řepu v biokvalitě, slupky oloupejte.
  3. Nakrájenou řepu vložte do 2litrové (předem horkou vodou vymyté) sklenice a doplňte převařenou vychladlou vodou se solí. Nakonec přidejte syrovátku nebo šťávu z kysaného zelí jako startér.
  4. Zakryjte plátýnkem, gázou nebo utěrkou, aby mohl kvas dýchat, a nechte stát v kuchyni při pokojové teplotě cca 3–4 dny podle teploty v místnosti.
  5. Hotový kvas uložte do ledničky. Před pitím vyndejte, aby měl nápoj pokojovou teplotu.
  6. Když je kvas vypitý, řepu snězte jako kysanou zeleninu v nějakém salátu nebo ji přidejte do boršče.
OBMĚNY: Do kvasu se dá přidávat i různé koření, jablka, rozinky nebo pár stroužků česneku. Ale skvělá je i čistá varianta jen z řepy. Pokud nemáte syrovátku ani šťávu ze zelí, stačí přidat půl lžíce soli a nechat fermentovat déle, cca 8–10 dní (počet dní záleží na teplotě místnosti).

Recept je redakčně upravený, autorskou verzi najdete v knize Rytmus roku s Hankou Zemanovou.

Řepný kvas můžete použít i na dochucení polévky boršč. Vyzkoušejte recept na tuto hustou polévku podle videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Rytmus roku

Hanka Zemanová Rytmus roku

Nejkrásnější, nejvýpravnější a dlouho očekávaná kniha Hanky Zemanové, autorky bestsellerů o zdravém jídle a životě v souladu s přírodou, je bez nadsázky kniha nejen pro celý rok, ale i pro celý život.

Po úspěšné Biokuchařce a BioAbecedáři přichází Hanka Zemanová s celoročním průvodcem, v němž se dozvíte, jak nás příroda svými sezónními a lokálními dary každý měsíc posiluje a léčí.

Kniha nabízí mnoho inspirace, jak sladit zdravý životní styl s ročním obdobím, jak přirozeně posilovat imunitní systém správným výběrem sezónního jídelníčku, jak zpracovávat lokální superpotraviny a jak připravovat léčivé čaje, výživná jídla a elixíry z darů naší přírody. Hanka Zemanová na knize slupracovala se třemi lékařkami zaměřenými na středoevropské léčivé jídlo a byliny, tradiční čínskou medicínu, ájurvédu a antroposofii.

www.hankazemanova.cz

www.smartpress.cz


Přečtěte si také

Recepty