Suroviny
- červená řepa (z ekologického zemědělství) 3–4 ks
- syrovátka (nebo šťáva z pickles či kysaného zelí ) 50–100 ml
- himalájská sůl 1 lžíce
- voda (filtrovaná nebo pramenitá, bez chlóru)
Petra Kühneová, autorka knihy Antroposofická výživa, uvádí, že mléčně kvašená šťáva z řepy se používá ve výživě při rakovině. Obsahuje mnoho B-vitaminů (B3, B5 a B6) i minerální látky (železo, hořčík, draslík, měď). Pije se ráno a večer deci nápoje před jídlem nebo během jídla. Kvas lze i naředit troškou vlažné vody nebo se může přidat do polévky, podobně jako je tradiční součástí boršče.
Postup přípravy
- Dva litry filtrované nebo pramenité vody převařte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Do vody zamíchejte sůl.
- Řepy okartáčujte, nechte slupky a nakrájejte na kostky. Nemáte-li řepu z vlastní zahrady nebo řepu v biokvalitě, slupky oloupejte.
- Nakrájenou řepu vložte do 2litrové (předem horkou vodou vymyté) sklenice a doplňte převařenou vychladlou vodou se solí. Nakonec přidejte syrovátku nebo šťávu z kysaného zelí jako startér.
- Zakryjte plátýnkem, gázou nebo utěrkou, aby mohl kvas dýchat, a nechte stát v kuchyni při pokojové teplotě cca 3–4 dny podle teploty v místnosti.
- Hotový kvas uložte do ledničky. Před pitím vyndejte, aby měl nápoj pokojovou teplotu.
- Když je kvas vypitý, řepu snězte jako kysanou zeleninu v nějakém salátu nebo ji přidejte do boršče.
OBMĚNY: Do kvasu se dá přidávat i různé koření, jablka, rozinky nebo pár stroužků česneku. Ale skvělá je i čistá varianta jen z řepy. Pokud nemáte syrovátku ani šťávu ze zelí, stačí přidat půl lžíce soli a nechat fermentovat déle, cca 8–10 dní (počet dní záleží na teplotě místnosti).
Recept je redakčně upravený, autorskou verzi najdete v knize Rytmus roku s Hankou Zemanovou.
Řepný kvas můžete použít i na dochucení polévky boršč. Vyzkoušejte recept na tuto hustou polévku podle videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE