„Na kvašáky si pamatuji už jako dítě. Každoročně jsme je pojídali v parných dnech při grilovačkách, a nejen tam. Můj táta je dělá rok, co rok po celé léto, vždy se na ně těším, jsou neodolatelné, ale především velice osvěžující. Každý je zřejmě dělá trochu jinak, ale některé ingredience v nich prostě nesmí chybět, hlavně přerostlé okurky. Na rozdíl od klasických nakládaných okurek se zde nepoužívá žádný ocet, pouze mléčné kvašení“, říká Petr Klíma.
Postup přípravy
- Okurky nasypejte do větší nádoby, zalijte studenou vodou a nechte asi 10 minut odmočit. Následně všechny okurky pečlivě operte.
- Dno větší zavařovací sklenice poklaďte očištěnými vinnými a višňovými listy, snítky čerstvého kopru a nožem propíchnutými okurkami. Na ně položte další vrstvu listů a kopru a opět okurky. Takto vrstvěte až nahoru, přičemž poslední vrstvu okurek překryjte listy.
- Zalijte vlažnou, osolenou vodou, tak aby byly všechny suroviny ponořené. Na 1 l vody použijte 3 mírně uhlazené polévkové lžíce soli.
- Nechte odstát asi týden na teplém místě, přikryté víčkem (ne však příliš utaženým). Jakmile jsou kvašáky hotové, uložte je na chladné místo. Je důležité ponechat je v nálevu a vytáhnout těsně před konzumací.
PRIMA TIP: Kvašáky se dělají různě, někdy se do nich přidává kůrka chleba, křen nebo třeba česnek. Pokud byste chtěli uchovávat kvašáky déle, použijte převařený slaný nálev, navíc je důležité použít právě křen nebo křenové listy.
Stejným procesem mléčného kvašení se připravuje i klasické kysané zelí