Banány pocházejí – možná k našemu překvapení – z Asie a jejich název je odvozen od arabského slova banan, což doslova znamená prst. Naštěstí již dávno neplatí, že banány jsou na našem stole jen o Vánocích.
Buďte šťastní s banány! Díky banánům budete zdraví, štíhlí, a dokonce i šťastní!
Nyní si tyto krásně žluté plody plné vitamínů a zdraví prospěšných látek můžeme dopřávat každý den. A že to rozhodně není chyba, se dozvíte v našem článku.
Jak skladovat banány
Banány bychom rozhodně neměli skladovat v chladničce, protože tam rychle hnědnou a kazí se. Lépe se jim bude dařit při pokojové teplotě třeba v misce nebo papírovém sáčku. Koupíme-li banány nazelenalé, po pár dnech nám v místnosti krásně dozrají. Chceme-li naopak proces dozrávání u banánů trochu zpomalit, umístíme je na chladnější místo bez přístupu tepla.
Na co si dát pozor: Nezralé zelené banány raději nekonzumujte, protože obsahují tzv. odolný škrob, který v tlustém střevě kvasí a způsobuje plynatost.
Banány a jejich přínos pro zdraví
Banány obsahují vitamíny A, B a C; z minerálních látek je to pak vápník, železo, hořčík, fosfor a zinek, ale především jsou banány bohaté na draslík, který působí proti zadržování vody v těle. Banány jsou vhodné při průjmu, ale i zácpě, protože obsahují hodně vlákniny. Působí jako přírodní antacidum – pomáhají při překyselení žaludku a pálení žáhy.
Dobrou zprávou je, že navzdory některým názorům se po banánech netloustne, jsou ze 75 % tvořeny vodou a jeden středně velký banán má pouze 140 kalorií.
Při únavě nám banány také pomohou, protože jsou rychlým zdrojem energie a zároveň podporují zdravý, hluboký a vydatný spánek.
Ale tím nejdůležitějším, co se banánů a zdraví týče, asi je, že banány obsahují jednu z 20 základních aminokyselin a to aminokyselinu tryptofan, která se v našem těle přetváří na serotonin.
Ten je zodpovědný za psychickou pohodu a dobrou náladu – jedná se o tzv. „hormon štěstí“, který je jinak dodáván v různých preparátech u lidí trpících depresí.
Banán a jeho místo v kuchyni
Banán se uplatní především ve sladké kuchyni jako součást různých dezertů a moučníků, ale i trochu netradičně v kuchyni slané. Ve sladké kuchyni se banány dají přidat například do palačinek, ovocných špízů, pohárů nebo koktejlů. Koktejl z několika přezrálých banánů s mlékem a vlašskými nebo lískovými ořechy je výborný.
Z banánů můžeme připravit také velmi chutnou banánovou bábovku, která je vláčnější než ta klasická, či banánový chlebíček nebo banánovou zmrzlinu. Banán je také výborný například ve vanilkovém pudinku v kombinaci s ořechy a čokoládou. Smlsnete si na nich, i když je pouze polijete čokoládou.
Ve slané kuchyni můžeme banány například zapékat s kuřecím masem, smetanou a sýrem nebo je zkombinovat s nivou a šunkou, ale ne každému bude taková atypická chuť vyhovovat.
Autor: Dana Špatenková
redaktorka FTV Prima