zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
10 potravin, které vypadají jako vaše orgány
Autor: Thinkstock 10 potravin, které vypadají jako vaše orgány

10 potravin, které vypadají jako vaše orgány – a také jim prospívají

Příroda je naším nejlepším učitelem a rádcem. To tvrdí i nauka o signaturách, kterou hlásal už v 16. století Paracelsus, švýcarský lékař a filozof. Podle ní má podobnost některých potravin s lidskými orgány svůj smysl.
tereza_pankova , 21.11.2016

reklama

Kolečko mrkve vypadá jako lidské oko, přesněji duhovka a zornice. Mrkev obsahuje velké množství beta karotenu, který se v lidském těle přetváří na vitamin A, prospěšný pro zrak. 

Plátek rajčete má červenou barvu a skládá se ze čtyř komor stejně jako srdce. Rajčata jsou zdrojem lykopenu, který příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, podílí se na ochraně cév a snižuje tak riziko kardiovaskulárních chorob.

10 potravin, které vypadají jako vaše orgány 2 Foto:

Kuličky hroznového vína připomínají svým vzhledem plicní sklípky. Zvláště tmavé hrozny obsahují resveratrol a jejich jadérka také proanthrokyanidin. Tyto látky pomáhají ozdravovat plíce a mírní projevy astmatu.

Jádra vlašského ořechu vypadají tvarem i strukturou úplně jako mozek. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B, lecitin, fosfor a esenciální omega-3 kyseliny, které posilují činnost nervové soustavy a zpomalují její stárnutí.

Fíky rostou na stromě ve dvojicích, mají jemnou slupku připomínající kůži a měkkou dužinu plnou semínek. Již staří Egypťané a Peršané věřili, že zvyšují mužskou potenci i sexuální výkonnost, a dnešní věda jim dává za pravdu.

10 potravin, které vypadají jako vaše orgány 3 Foto:

Avokádo svým tvarem i uložením pecky v dužině připomíná dělohu s plodem. Je lehce stravitelné a obsahuje látky, které (nejen) těhotným ženám prospívají: spoustu vitamínů, zdravé tuky, vápník, železo, draslík a kyselinu listovou.

Batáty se podobají slinivce. Jsou výrazným zdrojem antioxidantů, mají protizánětlivé účinky a regulují hladinu cukru v krvi.

Rozkrojený pomeranč má vzhledově stejnou strukturu jako prsní žláza. Stejně tak citron nebo grapefruit. Čerstvá citrusová šťáva je díky vysokému obsahu vitamínu C, enzymů a adstringentních látek silným antioxidantem a urychluje průtok lymfy.

10 potravin, které vypadají jako vaše orgány 4 Foto:

Banány mají jednoznačný tvar, proto nepřekvapí, že díky vysokému obsahu hořčíku, manganu a vitamínu B stimulují mužské pohlavní orgány.

Olivy jsou tvarem i velikostí podobné vaječníkům. Obsahují velké množství vitamínu E, polyfenoly, minerály, mononenasycené mastné kyseliny a další látky, které vaječníky posilují a chrání.

Připravila Ester Brožová

reklama

Související témata: potraviny , zdravá strava , lidské tělo , suroviny

reklama

Přečtěte si také