Suroviny
- cukr 2 lžičky
- mléko 200 ml
- droždí 30 g
- hladká mouka 500 g
- sádlo 100 g
- škvarky 250 g
- žloutek 2 ks
- sůl 2 lžičky
- čerstvě namletý pepř
- vejce (na potření)
Odkud pocházejí pagáče?
Původ škvarkových placek bychom hledali sice v maďarské kuchyni, ale stejně tak doma jsou na moravském Slovácku, kde jim místní neřeknou jinak než pagáče. Původně se maďarské pogácsa pekly v popelu u krbu a jejich název spolu s recepturou obyvatelé Slovácka přejali a upravili.
Postup přípravy
- Mléko ohřejte. Rozpusťte sádlo.
- Do misky rozdrobte droždí, přidejte 2 lžičky cukru, 2 lžíce hladké mouky a zalijte asi 50 ml vlažného mléka, které jste si ohřáli, rozmíchejte vidličkou. Nechte vzejít kvásek, bude to trvat asi 15 minut.
- Do mísy nasypte mouku, smíchejte se solí a trochou pepře. Uprostřed vytvořte důlek a vlijte do něj zbylé mléko a žloutky.
- Větší část škvarků nakrájejte najemno, druhou část nakrájejte nahrubo. Přidejte do mísy s moukou. Dále do mísy nalijte zchladlé sádlo, vzešlý kvásek a důkladně propracujte. Hladké těsto nechte v míse, zakryjte utěrkou a na teplém místě nechte hodinu kynout. Během kynutí propracujte.
- Vykynuté těsto rozválejte na pomoučené pracovní ploše na plát silný asi 1 cm. Pomocí skleničky vykrájejte kolečka. Pagáče rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem.
- Troubu předehřejte na 190 ⁰C. Pagáče nechte 10 minut kynout na plechu, poté povrch přejeďte rádýlkem nebo vidličkou a potřete rozšlehaným vejcem. Vložte do trouby a pečete 20 minut dozlatova.
Připravte i výtečnou škvarkovou pomazánku podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE