Yotam Ottolenghi

Pečené plátky celeru s omáčkou Café de Paris podle Ottolenghiho

Moje hodnocení
12x

Máslovou omáčku k hovězímu entrecôtu připravil poprvé Arthur-François (Freddy) Dumont ve 30. letech minulého století ve své ženevské restauraci Café de Paris a podle ní získala své jméno. On sám tvrdí, že ji vymyslel jeho tchán – známý jen jako pan Boubier. Pečený celer se steaku chuťově vyrovná, stačí se jen odvážit. Tento pokrm se perfektně hodí jako nedělní oběd s bramborovými hranolky z trouby a výrazným červeným vínem.

4 porce
120 minut

Suroviny

Omáčka de paris

Postup přípravy

  1. Troubu předehřejte na 170 °C. Celery pečlivě omyjte, propíchejte vidličkou kolem dokola asi 40x a položte je na plech vyložený pečicím papírem. Olej promíchejte s 1,5 lžičky soli a trochou pepře podle chuti a směsí potřete celery důkladně ze všech stran. Pečte v předehřáté troubě 2¼–2¾ hodiny dle velikosti. Každých 20 minut je zkontrolujte a podle potřeby zlehka podlijte vodou, až budou celery měkké a zbarvené dohněda a na plechu vznikne hustá vypečená šťáva.
  2. Máslo nakrájejte na 2cm kostky, šalotku oloupejte a nasekejte nadrobno. Česnek oloupejte a prolisujte do mísy. Sardelky nakrájejte najemno. Vše promíchejte s kari kořením, kajenským pepřem, hořčicí a ¼ lžičkou soli. Zahřívejte na středním stupni zhruba 6 minut, až šalotky změknou, máslo zezlátne a začne karamelizovat. Přidejte kapary, bylinky a velkou špetku černého pepře. Vařte 1 minutu a odstavte.
  3. V troubě zapněte funkci gril na nejvyšší teplotu. Plech vyložte pečicím papírem tak, aby nepřečníval (mohl by vzplanout). Upečený celer nakrájejte na 2,5cm plátky a rozložte je v jedné vrstvě na připravený plech. Měly by být již potřené vypečenou tekutinou, pokud tomu tak není, potřete je trochou olivového oleje a javorového sirupu nebo medu. Grilujte celer dozlatohněda zhruba 6–8 minut. Vypněte troubu a plech s celerem v ní ponechte do doby podávání.
  4. Omáčku zahřívejte 1 minutu na středním stupni, vlijte do ní smetanu a citronovou šťávu a zakružte několikrát rendlíkem tak, aby se omáčka promíchala. Občas zakružte rendlíkem a nechte omáčku 2 minuty prohřát. Příliš ji nemíchejte, měla by se srazit, ale neměla by vzniknout emulze.
  5. Omáčku nalijte na velký talíř se zvýšeným okrajem a upravte do ní celer (nebo rozdělte celer na talíře a přelijte ho trochou omáčky, zbývající omáčku podávejte vedle v misce).
  6. Celerové plátky posypte trochou soli a pepře a podávejte.

PRIMA TIP: Sardelky jsou drobné rybky známé také jako ančovičky. Dorůstají délky nanejvýš 10 cm a jsou tučné a slané. Používají se k dochucení pokrmů, nejčastěji jako filety naložené v oleji (po mnohaměsíčním naložení v soli jsou krásně měkké a bez kostí). Sardelky jsou základem italské kuchyně, ale hojně se používaly i u nás, patří třeba do původního receptu na španělské ptáčky. Naložené sardelky koupíte běžně v obchodě u konzerv nebo dochucovadel.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Yotam Ottolenghi

Simple Yotam Ottolenghi

Snadné může znamenat superrychlé jídlo, které dáte na stůl za pár minut, nebo jen z několika surovin. Možná oceníte spíš to, že část přípravy můžete udělat několik hodin či dní předem a jídlo si tak rozvrhnout, nebo že většinu surovin najdete ve spíži. I rafinovaný okouzlující pokrm lze uvařit lehce a téměř bez práce. Stačí znát dobrý trik nebo správný postup. Myšlenka, že každý má jiný názor na to, co je snadné, je podstatou této knihy geniálního šéfkuchaře Yotama Ottolenghiho. „Knihou jsem tak nadšený proto, že je plná receptů, které jsou ještě nesporně, Ottolenghi‘, ale současně jsou snadné nejméně jedním (ale velmi často více než jedním) způsobem,“ říká o ní autor. Přesvědčit se můžete sami při přípravě zeleniny, příloh, hlavních chodů z rýže, obilovin či těstovin nebo masa, ryb či dezertů. 
Vydalo nakladatelství Slovart.


Přečtěte si také

Recepty