Kynutá babka s bylinkovým pestem podle Cat & Cook

Moje hodnocení
9x

Tradičně se peče nasladko, ale ani slaným variacím se nabrání. Kynutá babka, známá pochutina z židovské kuchyně, je sice na přípravu náročnější, ale za odvedenou práci se vám dostane kýžené odměny. Zkuste si během jara upéct tuto slanou variantu s krásně zeleným pestem, pro toto období naprosto ideální.

1 porce
120 minut
židovská

Forma 15×30 cm na biskupský chlebíček

Pesto

Postup přípravy

 1. Máslo na těsto vyndejte z lednice 2 hodiny před zaděláváním.
 2. Formu na chlebíček vymažte máslem a vyložte pečicím papírem (po kratších stranách dávat papír nemusíte).
 3. Mléko ohřejte v rendlíku tak, aby bylo vlahé (max. 37 °C). Zkrátka když do něj strčíte prst, neměli byste cítit větší změnu teploty, protože lidské tělo má většinou 36,5 °C. Určitě nesmí být horké, jinak by „zabilo“ kvasinky v droždí.
 4. Do většího hrnku rozdrobte droždí, přidejte lžičku mouky, lžičku cukru a promíchejte dohladka. Klidně hrnek nechte chvíli stát, droždí změkne a za chvíli to půjde jak nic.
 5. Vzniklou kašičku zalijte asi 60 ml vlahého mléka. Rozkvedlejte dohladka a nechte na teplém místě vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 minut.
 6. Pokud kvásek nevzejde, droždí z nějakého důvodu nefunguje a je potřeba začít znovu.
 7. Mezitím v míse robota / ve velké míse smíchejte prosátou mouku, cukr, sůl a řádně promíchejte.
 8. Uprostřed vytvořte důlek a do něj nalijte žloutky. Přidejte hotový kvásek a tři čtvrtiny mléka. Při ručním zpracování začněte vařečkou zadělávat těsto od středu. Při zpracování robotem použijte hákový nástavec a zapněte ho na 3. rychlostní stupeň.
 9. Podle potřeby přilévejte mléko, ale pamatujte, že těsto by mělo být spíš tužší. Až bude homogenní, po lžících přidávejte máslo a zadělávejte ho dál do těsta.
 10. Po zapracování másla těsto zadělávejte alespoň dalších 10–15 minut. Zda je hotové, poznáte podle jeho hladkého a elastického vzhledu. V robotu to bude trvat 5–7 minut.
 11. V míse ho pak přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Déle by to být nemělo, při kynutí se totiž tvoří oxid uhličitý, který po určité době bakterie v droždí udusí. Většinou kynutí trvá tak 45–60 minut v závislosti na teplotě v místnosti.
 12. Po této době do jeho středu strčte pěst, aby vyprchaly přebytečné plyny, a vyklopte ho na vál. Těsto ručně prohněťte a vyválejte na obdélník o rozměrech cca 45 × 25 cm.
 13. Nyní těsto pomažte připravenou náplní, okraje ponechte volné a mašlovačkou je potřete vodou.
 14. Od širší strany začněte opatrně rolovat. Vzniklou roládu vložte do mrazáku na 5–10 minut, bude se tak lépe krájet. Pokud jste si jistí v kramflecích, nemusíte to dělat (i když je to pak taková dost špinavá práce).
 15. Roládu poté podélně rozřízněte, pouze zanechte jeden okraj nedoříznutý. Nyní opatrně překládejte „cancoury“ přes sebe do copánku a na konci ho spojte. Snažte se, aby krásná řezná strana plná pesta byla stále vidět a koukala směrem nahoru.
 16. Vzniklý copánek opatrně položte do formy (tak, aby řezné strany plné náplně koukaly nahoru), přikryjte utěrkou a nechte pomalu kynout asi 45–60 minut, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 17. Horkovzdušnou troubu předehřejte na 170 °C (pokud nemáte horký vzduch, zapněte ji na horní a spodní pečení 185 °C). Vykynutou babku potřete vejcem rozkvedlaným s mlékem pomocí mašlovačky a dejte péct do středu trouby.
 18. Pečte asi 60 minut, dokud nebude povrch krásně zlatohnědý. Vnitřní teplota babky by měla mít 90–95 °C, takže jestli máte teploměr, určitě ho použijte, ať babku zbytečně nevysušujete. Pokud ho nemáte, kontrolujte ji během pečení zapíchnutím špejle do středu, která by nakonec měla být čistá (tedy bude špinavá jen od pesta, a ne od syrového těsta).
 19. Pokud by se stalo, že babka bude nahoře hodně zlatá, a ještě nebude pečená, přikryjte ji alobalem – stává se to právě u programu horní a spodní pečení, proto je lepší horký vzduch, který teplo rozprostře po celé troubě. Zároveň se ale nebojte babku upéct do zlatohněda, jako vidíte na fotkách, bude krásně křupavá na povrchu a vláčná uvnitř.
 20. Až babku vytáhnete, počkejte 5–10 minut a přendejte ji na mřížku (zde vám pomůže pečicí papír, který kouká z delších stran). Nechte ji vychladnout a podávejte.

PRIMA TIPY:

 • Babka je skvělá třeba s krémovou polévkou nebo sušenou šunkou.
 • Plnit můžete babku čímkoliv! Pestem ze sušených rajčat, bazalky nebo třeba medvědího česneku.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Cat & Cook

Ivana Jindřichová Cat & Cook

„Jídlo, vaření a pečení je mojí životní vášní, kterou reflektuji především na svém blogu catandcook.cz, ve svých kuchařkách a na svých sociálních sítích. Zaměřuji se především na tradiční recepty z celého světa, učím se o surovinách a různých kuchařských technikách a v zábavné formě to pak předávám svým fanouškům napříč všemi platformami,“ říká o sobě Ivka, která má dnes na kontě již 4 kuchařky, které jsou zároveň i tak trochu osobní zpovědí. Jídlo, vaření a pečení miluje od dětství, vždy byla vybíravá na kvalitní potraviny a ráda hostila své kamarády. Jejím poznávacím znamením jsou dopodrobna popsané recepty, které zvládne doopravdy každý. „Lidé mají často strach z tradičních receptů, ale díky mému podrobnému popisu je opravdu zvládnou a jsou pak nadšení a nemají strach se pustit do dalších,“ doplňuje Ivka.


Přečtěte si také

Recepty