Suroviny
- hovězí svíčková (špičky) 600 g
- rostlinný olej 90 ml
- smetana ke šlehání (min. 30%) 180 ml
- zakysaná smetana 100 g
- kapary (solené) 2 lžíce
- nakládané okurky 100 g
- červená cibule 100 g
- žampiony (středně velké) 8 ks
- tymián (čerstvý) 2 snítky
- worcesterová omáčka 4 lžíce
- voda 3 lžíce
- rajský protlak 1 lžíce
- bílé víno (suché) 50 ml
- hladkolistá petržel (nebo kopr, najemno nasekané) 1 lžíce
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Nechte se vést při přípravě návodným videoreceptem
Historie pokrmu Stroganov je poutavá, nicméně trochu nejistá. Není úplně jasné, zda se jmenuje po dvorním šéfkuchaři Kateřiny Veliké Sergejovi Stroganovovi nebo tento pokrm vymyslel francouzský kuchař rodiny Stroganovů z Novgorodu. Možné je i to, že je zkrátka pojmenovaný podle ruského slova „strogať“, což znamená strouhat či krouhat a natenko krájet.
Recept je to skutečně variabilní a můžete ho upravit podle vlastní chuti. V našich končinách je zvykem do omáčky přidávat kyselé okurky, ve Francii jsou to spíše kapary. Skandinávci přidávají kopr, my spíše hladkolistou petržel. Polemiky se vedou i nad přídavkem rajského protlaku, případně worcesterské omáčky. Někdo přidává bílé víno, jiní se nebojí přidat koňak a pokrm flambovat. Existuje i varianta bez smetany, pokud ji ale použijete, můžete si vybrat smetanu sladkou, zakysanou nebo jejich kombinaci.
Protože Stroganov je minutkové jídlo, nejčastěji se pro jeho přípravu používá pravá hovězí svíčková, nicméně nemusíte se bát ani dobře vyzrálého roštěnce. Obdobně lze uvařit Stroganov i z kuřecího či krůtího masa nebo z vepřové panenky. Výrazná omáčka se používá i při vaření bezmasých jídel – Stroganov bude výborný třeba jen ve verzi z hub.
Postup přípravy
- Maso v pokojové teplotě nakrájejte na půl centimetru silné plátky, v míse je promíchejte s olejem a nechte stranou odpočívat.
- V misce smíchejte sladkou a zakysanou smetanu a nechte stranou v pokojové teplotě. Kapary propláchněte pod tekoucí vodou a nechte okapat. Worcester smíchejte v misce s 3 lžícemi vody a nechte stranou.
- Maso osolte a opepřete. Rozpalte velkou pánev, nejlépe s nepřilnavým povrchem. Vlijte do ní 20 ml oleje a nechte ho rozehřát. Do pánve vložte plátky masa, aby se vzájemně nedotýkaly. Restujte 40 vteřin, potom plátky otočte a restujte dalších 40 vteřin. Během pečení s masem nehýbejte, jinak se začne dusit. Orestované maso z pánve vyndejte a nechte prozatím stranou. Stejně připravte i zbylé maso, je potřeba pracovat v dávkách, aby se maso orestovalo dohněda a nedusilo se.
- Do pánve poté přilijte trochu oleje a přidejte žampiony nakrájené asi na 4mm plátky a červenou cibuli na tenké měsíčky. Přihoďte překrájené lístky tymiánu. Restujte asi 2 minuty za občasého míchání.
- Přidejte protlak, stáhněte oheň na polovinu a míchejte 30 vteřin. Pak přidejte kapary a okurky nakrájené na šikmá půlkolečka. Zalijte vínem a přidejte všechno opečené maso a míchejte asi 30 vteřin.
- Pak přilijte worcesterskou omáčku smíchanou s vodou a opět míchejte 30 vteřin. Zvyšte plamen, přilijte smetanu a 2 minuty za občasného míchání prohřejte.
- Osolte a opepřete podle chuti, přidejte nakrájenou petržel nebo kopr, promíchejte a stáhněte z ohně. Podávejte nejlépe s dušenou rýží, ale můžete podávat i s širokými nudlemi nebo s bramborovou kaší.
PRIMA TIP: Můžete použít i větší kapary naložené v láku. Ty není potřeba proplachovat, stačí je nahrubo překrájet.
Hovězí nudličky Stroganov se žampiony a smetanou 2 Zdroj: iStock
Vyzkoušejte také fantastické trhané vepřové maso v BBQ omáčce podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE