Těsto
- mléko 250 ml
- droždí 20 g
- hladká mouka 600 g
- vejce 2 ks
- cukr krupice 120 g
- máslo 100 g
- sůl 5 g
Maková náplň
- mletý mák 150 g
- mléko 250 ml
- cukr krupice 60 g
- mletá skořice 1 lžička
- rybízový džem (nebo jiný kyselejší) 40 g
- citronová šťáva 1 lžíce
Tvarohová náplň
- tvaroh (z alobalu nebo vykapaný vaničkový) 250 g
- vejce 1 ks
- sušené rozinky naložené v rumu (máčet alespoň hodinu) hrst
- moučkový cukr 60 g
- vanilkový cukr 1 ks
Postup přípravy
- Mléko ohřejte, aby bylo vlažné, rozdrobte do něj droždí, přimíchejte lžičku cukru, posypte troškou mouky a nechte vzejít kvásek (cca 10–15 minut).
- Do mísy nasypte mouku, přidejte celá vejce, všechen cukr, máslo na malé kostičky a sůl. Nakonec přidejte vzešlý kvásek a zpracujte hladké, lehce lepivé těsto. Každá mouka saje jinak a je možné, že bude potřeba ještě nějakou mouku přisypat během hnětení, aby těsto nelepilo moc.
- Těsto poprašte moukou, mísu přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Trvá to hodinu až dvě (záleží na teplotě a tlaku). Když bude těsto kynout, připravte náplně.
- Maková náplň: Do rendlíku vložte mletý mák, mléko a cukr, postavte na oheň, přiveďte k varu a za stálého míchání na mírném ohni vařte 10 minut (čas nepodceňovat, je potřeba, aby se mák uvařil a nebyl ve finále suchý).
- Když je maková kaše svařená, stáhněte rendlík z ohně, přidejte skořici, marmeládu, citronovou šťávu, promíchejte, přikryjte potravinovou fólií a nechte zcela vychladnout.
- Tvarohová náplň: Rozinky sceďte a vymačkejte (rum z nich nevylévejte, bude se hodit na finální pomazání). Do mísy dejte tvaroh, oba cukry a vejce a promíchejte. Nakonec vmíchejte rozinky.
- Dokončení: Vykynuté těsto prohněťte a asi třetinu odeberte a vyválejte ji na zlehka pomoučeném vále do 0,5 cm vysoké placky. Tu rozkrájejte rádýlkem nebo nožem na čtverce velké asi 8 x 8 cm. Do středu každého čtverce položte menší lžíci náplně (tvarohové náplně dejte zarovnanou lžíci, makové náplně o něco víc).
- Začněte tvarovat samotné buchty – protilehlé rohy spojte k sobě, přimáčkněte a do středu přidejte i "volánky", které vzniknou při balení. Vytvarujte de facto takový raneček, kdy všechna náplň je uvnitř a nikde není otvor dovnitř. Postupujte rychleji a u tvarohové náplně dejte pozor, aby nevytékala.
- Rozpusťte si sádlo a mašlovačkou potřete pekáč na dně i bocích. Buchty vkládejte do pekáče spojem dolů a z boků a zeshora je natřete rozpuštěným sádlem. Každou buchtu mašlovačkou dostrkejte k předchozímu kousku, ale necpěte je těsně na sebe. Buchty se mohou dotýkat, ale v rozích musí mít prostor.
- Buchty kynutím a pečením ještě nabydou, takže netřeba se obávat drobných dírek, ty se zaplní. Kdybyste buchty napěchovali natěsno k sobě, pak by při kynutí a pečení vyběhly hodně nahoru a hrozilo by, že se prostřední kousky nepropečou správně. Takže to s pěchováním nepřehánějte, když nezbývá místo v pekáči, vemte raději další menší a skládejte buchty tam.
- Stejným způsobem zpracujte i druhou a třetí část těsta a spotřebujte všechnu připravenou náplň (resp. obě náplně).
- Pekáč přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout asi 30 minut. Mezitím rozpalte troubu na 180 °C (horkovzduch na 160 °C).
- Zlehka nakynuté buchty vložte do rozpálené trouby a pečte 25–30 minut do krásné zlatohnědé barvy. Po upečení je ještě horké vydatně potřete směsí rozpuštěného másla a rumu. Podávejte vychladlé, posypané moučkovým cukrem.
Vyzkoušejte také tradiční valašské frgály podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE: Pravý valašský frgál se čtyřmi druhy náplně