Na kečup
- rajčata (zralá) 2 kg
- červená cibule (velká, na kostičky nakrájená) 1 ks
- česnek (najemno nakrájený) 1 stroužek
- olivový olej
- třtinový cukr (dle chuti)
- červený vinný ocet (na dochucení)
- skořice 1 špetka
- mletý zázvor 1 špetka
- hřebíček 3 ks
- sůl 1 špetka
- pepř
Postup přípravy
- Omyté a oloupané brambory nakrájejte na hranolky silné asi 1 cm. Okraje brambor seřízněte do tvaru hranolek. Odložte je na papírovou utěrku a nechte odpočinout. Brambory znovu neoplachujte.
- V hluboké pánvi zahřejte dostatečné množství slunečnicového nebo arašídového oleje na teplotu 190 ˚C.
- Hranolky vložte do oleje a smažte 5 minut. Vyndejte je a nechte úplně vystydnout. V této fázi budou usmažené tak napůl.
- Opět zahřejte olej v pánvi, tentokrát na teplotu 200 ˚C, a hranolky v něm smažte 3 minuty. Čas smažení se může lehce lišit, záleží na kvalitě brambor. Jakmile jsou hranolky osmažené a mají krásnou zlatavou barvu, máte hotovo. Právě díky dvojímu smažení získají hranolky svoji jedinečnou „křupavost“ a krásně zlatou barvu.
- Hranolky servírujte v papírovém kornoutu, osolené a ideálně s domácím kečupem, případně s majonézou nebo tatarkou.
- Na kečup omyjte rajčata a nakrájejte je na polovinu. Dejte je do velkého hrnce spolu s nakrájenou cibulí a česnekem. Zakápněte olejem a přidejte koření. Duste pomalu 2–3 hodiny, občas promíchejte.
- Až se směs zredukuje přibližně na 1/3, vyberte z ní hřebíček a směs tyčovým mixérem rozmixujte dohladka. Ochuťte solí, pepřem a doslaďte dle chuti třtinovým cukrem.
- Nezapomeňte kečup dochutit vinným octem, ale velmi opatrně, záleží na kyselosti rajčat. Takto ochucenou směs povařte ještě asi 30 minut a neustále ji míchejte. Chcete-li být opravdu poctiví, propasírujte kečup přes hustý cedník. Kečup je skvělý k domácím hranolkům, masu nebo k dochucování jídel.