Hummus
- cizrna 400 g
Guacamole
- česnek 2
Guacamole
Hummus
- olivový olej 6 PL
Postup přípravy
- Hummus: Cizrnu namočíme na 12 hodin do dostatečného množství studené vody (aspoň 5 cm přesahuje hladinu nad cizrnu) se špetkou jedlé sody. Druhý den cizrnu slijeme, vodu nahradíme novou vodou, přivedeme k varu, sebereme počáteční pěnu a dál zvolna vaříme zakryté nejméně 2 hodiny, ale lépe 8 hodin doměkka. Odstavíme vodu z vaření, osolíme 1/2 lžičkou soli, promícháme a necháme v ní cizrnu do druhého dne vychladnout. Vychladlou vařenou cizrnu slijeme přes cedník, nálev zachytíme do misky a prozatím uschováme. Okapanou cizrnu nasypeme do kuchyňského robota nebo do mixéru, přidáme tahini, rozetřený nebo prolisovaný česnek, čerstvě nadrcený římský kmín a rozmixujeme nahrubo. Za současného pozvolného chodu robota přilijeme postupně tenkým pramínkem 200 ml zachyceného nálevu z vaření a necháme dál přístroj běžet, až vznikne světlý, hladký, téměř nadýchaný hummus, tedy asi 2 další minuty. Ochutnáme, jemně dokyselíme citronovou šťávou, případně osolíme. Rozmixovaný hummus přendáme do servírovací misky a přelijeme olivovým olejem. K nabírání hummusu ze společné misky použijeme tortilové chipsy, natrhané kousky pita chleba nebo špalíčky čerstvé zeleniny.
- Guacamole: Rajčata rozkrojíme na půlky, cibuli oloupeme a nakrájíme na větší kostky. Koriandru odřízneme stonky necháme jenom listy. Všechny ingredience vložíme do mixéru, zakápneme limetkou (díky limetce zůstane avokádo zelené, jinak zhnědne), osolíme, opepříme a mixujeme dohladka. Dochutíme poté ještě jednou solí, pepřem a šťávou z limetky, dokud guacamole nebude mít žádanou chuť. Pokud máme opravdu dostatečně zralé (měkké) avokádo a raději servírujete guacamole s většími kousky, je možné rozmačkat avokádo jenom vidličkou a poté přimíchat ostatní ingredience. Pro jemnější konzistenci můžeme přidat i lžičku bílého jogurtu. Guacamole podáváme s nachos nebo ho namažeme na kus pečiva
- Housky: Nejprve si předehřejeme troubu na 175 °C. Do mísy prosejeme mouku a promícháme s práškem do pečiva, solí a kmínem. Přidáme vajíčka a cottage (pro hladší vzhled housek lze cottage rozmixujeme ponorným mixérem) nebo bílý jogurt. Řádně promícháme, a pokud by bylo těsto příliš lepivé, přidáme mouku. Z těsta tvarujeme bochánky a skládáme na plech vyložený pečicím papírem. Můžeme je i lehce zploštit a nařezat, aby se lépe a rychleji propekly. Potřeme rozkvedlaným vajíčkem a posypeme oblíbenými semínky, například dýňovými či slunečnicovými. Pečeme ve vyhřáté troubě cca 20 minut, dle velikosti housek.