Červená řepa je nabitá živinami a pro chladné dny jako stvořená

Karmínově rudá, zemitě sladká a nabitá vitamínem C, vlákninou a draslíkem. Červená řepa je ideálním doplňkem jídelníčku v podzimních a zimních měsících, a to i s její natí! Nejste si jisti, jak řepu chutně připravit? Máme pro vás několik skvělých tipů.

Červená řepa je zdravá, cenově dostupná a k mání od lokálních pěstitelů. Její sezona startuje s příchodem podzimu, ale bez problémů se dá skladovat až do jara. Je to vynikající zelenina pro zimní období. Syrovou ji přidáváme nejčastěji do zdravých smoothie, která nám v období chřipek a nachlazení spolehlivě nakopnou imunitu. Báječně chutná v salátech, pečená ladí s kozím sýrem, poslouží i jako příloha k masu a je základem výživného boršče. Konzumují se i mladé listy, ať už syrové ve smoothies a salátech, nebo dušené v podobě špenátu. Dá se z ní zkrátka vykouzlit řada skvělých jídel a doba, kdy jsme ji znali jen na kostičky nakrájenou ve sladkokyselém nálevu, je dávno pryč.

Superpotravina z české kotliny

Seznam zdravotních benefitů červené řepy je sáhodlouhý. Vždyť už ono známé „zdravý jako řepa“ napovídá, že máme tu čest s pravou superpotravinou. Díky svému obsahu účinných látek patří mezi suroviny, které se často doporučují i v rámci léčivých a očistných kúr. Dvě sklenice řepné šťávy týdně mohou znamenat účinnou prevenci některých chorob. A čím je tedy červená řepa tak přínosná? Vedle vitamínů C, B a E v ní najdeme množství draslíku, sodíku a vápníku a řadu dalších zdraví prospěšných látek, především:

  • betacyanin, silný a dobře vstřebatelný antioxidant
  • betain a betanin na podporu činnosti jater a prevenci kornatění tepen
  • kyselinu listovou pro eliminaci vrozených vad a na podporu správného vývoje plodu v těle matky
  • železo pro boj s anémií

Červená řepa v kuchyni

Červenou řepu můžete nejen nakládat, ale i péct, vařit a sušit. Připravíte z ní skvělý salát, vydatnou polévku, sladký moučník, nadupané smoothie nebo zdravou pomazánku. Vaří a peče se v celku, se slupkou, zůstane jí tak původní karmínově červená barva. Doba přípravy závisí na velikosti bulvy, hodinu až tři si její tepelná úprava vyžádá.

PRIMA TIP: Vyhněte se obarvení rukou a loupejte červenou řepu pod studenou tekoucí vodou nebo použijte gumové rukavice. Případné zabarvení spolehlivě odstraní šťáva z citronu.

Pečená, koncentrovaná chuť

Nejlahodnější a zároveň tak jednoduchá na přípravu. Pečenou řepu si vychutnáte jen tak, nakrájenou na tenké plátky se solí, pepřem, panenským olivovým olejem a třeba i trochou balzamika, nebo ji s úspěchem využijete při přípravě salátů a pomazánek.

Červenou řepu omyjte, osušte a každou bulvu zabalte do alobalu. Pečte na plechu v troubě vyhřáté na 220 stupňů asi 2 hodiny. Lehce zchladlou ji oloupejte, nakrájejte a podávejte nebo použijte k přípravě dalších pokrmů. Za vyzkoušení stojí určitě hummus z červené řepy nebo salát z pečené řepy s kozím sýrem.

Jděte na to pomalu

Červenou řepu můžete uvařit i v pomalém hrnci. Je to ideální způsob přípravy bez práce a přes noc nebo kdykoli si chcete jít po svém. Každou bulvu zabalte do alobalu, vložte je do nádoby hrnce v jedné vrstvě a zapněte ho na 5 hodin na vysoký výkon nebo 10 hodin na low. Ve vypnutém hrnci nechte řepu zchladnout. Chutě se pěkně rozleží a vy už ji poté jen oloupejte a použijte stejně jako pečenou řepu.

Smoothie z červené řepy

Smoothie z ovoce a zeleniny jsou jednou z možností, jak do sebe dostat potřebnou dávku živin a vitamínů. Když viry útočí, sáhněte po červené řepě. Na dvě porce smoothie na posílení imunity rozmixujte s hrnkem vody 1 menší syrovou, oloupanou červenou řepu, 1 mrkev, 1 jablko, 1 banán, kousek zázvoru a přidejte i šťávu z jednoho citronu.

Zdravěji už to nejde

Pickles je neuvěřitelně zdravý způsob zpracování zeleniny. Fermentované potraviny bychom měli konzumovat pravidelně, a pokud je řepa superpotravinou, pickles z ní bude dvojnásob super zdravé! Syrovou řepu stačí nastrouhat, smíchat se solí (asi 20 g na kilogram zeleniny), pořádně promačkat a napěchovat do vyvařené nádoby na kvašení. Řepa pustí šťávu. Pokud by nebyla zcela ponořená, můžete přidat trochu převařené vody. Bez přístupu vzduchu nechte řepu kvasit několik dnů a následně uchovávejte v chladu v lednici. Malá porce kvašené zeleniny denně posílí vaši imunitu a ozdraví zažívání. A šťáva z kvašené řepy? Řepný kvas pijte po panácích denně nebo na střídačku se šťávou z kysaného zelí. Rýma o vás ani nezavadí!

PRIMA TIP: Experimentujte s kořením. Řepa se dobře kombinuje třeba s anýzem, kmínem, fenyklem a zázvorem.

Zdroj: redakce; zdroj foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty