Pokud vás trápí plýtvání potravinami, možná pro vás bude řešením vybírat si druhy potravin, které vám ve spíži vydrží věky a nezkazí se. Dobře uskladněné trvanlivé potraviny můžete bez rizika použít o hodně déle, než nabádá údaj o trvanlivosti na obale.
15 překvapivých druhů potravin, které se nikdy nezkazí
Vybrali jsme pro vás tipy na potraviny, které mohou být základem vaší spíže a počkají bez ztráty kvality, až na ně přijde řada.
-
Kokosový olej
V běžné výbavě našich spíží je to relativní nováček. Nejprve si tento tepelně stabilní tuk vysloužil ovace jako velmi zdravá potravina, poté přišla studená sprcha, že to s těmi zdraví prospěšnými látkami nebude tak slavné, nicméně jako u dalších potravin, pokud je používáte v rozumné míře, není čeho se bát. Výhoda kokosového oleje je, že při správném skladování nežlukne a díky tomu vydrží opravdu dlouho. I to je důvod, proč se hodí mít ho v zásobách.
-
Rýže
Rýže patří mezi nejdůležitější potraviny, která živí velkou část světa. A neměla by chybět v žádné domácnosti. Je totiž velmi univerzální, výživná a její trvanlivost je téměř věčná. Ať už máte nejradši jasmínovou, basmati, hnědou nebo klasickou bílou, stačí ji uskladnit ve vzduchotěsných nádobách a bude na svou chvíli čekat neomezeně dlouho.
-
Sůl
Když si uvědomíte, že sůl je minerál, je jasné, že vydrží v podstatě neomezenou dobu. Ideálně ji skladujte v nádobách, které odolají vlhkosti.
-
Káva
Zatímco čerstvá namletá káva ztrácí časem své aroma, instantní granulovaná káva svou kvalitu neztrácí. Takže sklenice s instantní kávou bude připravená v pohotovosti pro případ, že vám právě dojde vaše oblíbená hrubě namletá Colombia…
-
Fazole
Další jistota, která ve spíži vydrží dlouhé roky, jsou sušené fazole všech barev. Před přípravou je nutné je namočit a lze je vařit ve vodě i ve vývaru, přidat různá koření, díky čemuž budou mít ještě lepší chuť než konzervované. Starší fazole je potřeba vařit delší dobu, ale na chuti jim to nic neubere.
Obdobně lze za „věčné“ potraviny považovat i další luštěniny, čočka i cizrna stojí pár korun, nakrmíte jimi celý dům a jsou neuvěřitelně variabilní!
-
Ocet
Došly vám citrony a na přípravu salátové zálivky jste našli jenom „starožitnou“ láhev s octem schovanou ve spíži za třemi řadami marmelád? Ničeho se nebojte a použijte ji. Ocet se nekazí právě díky své kyselosti, ne nadarmo je sám dobrým konzervantem.
-
Škrob
Ať už používáte bramborový nebo kukuřičný, s klidem můžete údaj o trvanlivosti na krabičce ignorovat. Škrob vydrží v podstatě neomezeně dlouhou dobu a hodí se pro zahušťování omáček, asijských stir-fry i při pečení moučníků.
-
Med
Možná jste si všimli, že med časem mění svou konzistenci. Z průhledného medu zlatavé barvy se díky krystalizaci stává postupem času světle béžová tuhá pasta. To ale není na závadu, kvalita medu zůstává stejná a čaj osladí stejně dobře. Pokud potřebujete med tekutý, vložte sklenici s medem do mísy s horkou vodou a počkejte, až povolí. Případně můžete med přendat do nádoby vhodné do mikrovlnky a spustit ji na 15–20 vteřin.
-
Alkohol
Přemýšlíte, jak dlouho vám v domácím baru vydrží ta stará láhev whisky, z které si dáte panáčka jednou za rok na Vánoce? Technicky vydrží v podstatě neomezeně. Nicméně obsah otevřené lahve přece jen na kvalitě časem ztrácí kvůli přístupu vzduchu. Základní pravidlo zní, čím vyšší obsah alkoholu, tím déle vydrží. K uchovávání alkoholu se hodí suché, chladné a tmavé místo.
-
Bujónové kostky
Bujónové kostky došly v posledních letech téměř k vymýcení. Od hojně používané potraviny se přemístily do škatulky „jen v případě nouze“. Ale není třeba je úplně zatracovat, v nabídce jsou i zdravotně nezávadné a chuťově přijatelné varianty, které v té své škatulce vydrží opravdu dlouho – a to díky vysokému obsahu soli, která je spolehlivě konzervuje.
-
Ghee – přepuštěné máslo
Už naše babičky věděly, že díky přepuštění, tedy zbavení másla mléčné bílkoviny, se prodlouží doba trvanlivosti. Jednoduše už nemá v másle co žluknout, protože zůstane jen čistý máselný tuk. V lednici vám přepuštěné máslo vydrží až 8 let, v mrazáku neomezeně.
-
Sójová omáčka
Jste fanoušky asijské kuchyně? Jedna ze základních surovin, bez kterých se neobejdete, je kvalitní sójová omáčka. Neotevřená lahev vydrží velmi, velmi dlouho a dobrou zprávou je, že i otevřená sójovka bude bez ztráty kytičky čekat v lednici klidně 2–3 roky.
-
Cukr
Startujete den šálkem kávy s cukrem? Klidně mějte zásoby cukru na chalupě, počká tam na vás neomezeně dlouho, jen je potřeba ho skladovat v nádobě, která odolá vlhkosti, a ideálně na suchém, tmavém místě.
-
Vanilkový extrakt
Pokud pečete sladké moučníky jen čas od času, určitě už jste zjistili, že většina ingrediencí pro pečení má velmi dlouhou trvanlivost. Například vanilkový extrakt vydrží opravdu hodně dlouho, protože jeho základem je vysokoprocentní alkohol, maximálně se může částečně odpařovat, ale tím se vlastně koncentruje jeho chuť. Proto se nebojte investovat do dražšího – kvalitního produktu, vydrží vám věčnost.
-
Javorový sirup
Kvalitní javorový sirup je dalším produktem, který vám vydrží dlouho. A skvělým tipem je uchovávat ho v mrazáku – neztuhne na kámen a díky nízké teplotě se jeho trvanlivost prodlouží na „navždy“.
Napadlo vás, že existuje tolik „věčných“ potravin, které se nekazí? Která z nich vás překvapila nejvíc?