Na Tik Toku se dá zřejmě najít úplně cokoliv. Někdy mohou nejrůznější videa inspirovat a zlepšit život, jindy tomu je zcela naopak. Nedávno se například rozmohl trend, přidávat do pití nejrůznější chemické sloučeniny, které mají fungovat jako lék.
Nebezpečný trend na Tik Toku zabíjí. Lidé pijí dobrovolně jed
Moderní éra sociálních sítí sice neustále přichází se zajímavými novými trendy, avšak některé mohou mít mnohem temnější stránku, než se na první pohled zdá. Nedávným příkladem je trend, který zahrnuje konzumaci látky zvané borax, používané v čisticích prostředcích, což už na první pohled nepůsobí příliš důvěryhodně. Přesto mají videa, sdílená převážně na TikToku a slibující snadnou cestu k léčbě nejrůznějších zánětů, obrovské množství sledujících, kteří však zřejmě ani netuší, že namísto léčení naopak nebezpečně hazardují se svým životem.
Boritan sodný
Borax patří mezi soli, obvykle se vyskytuje v podobě bílé práškovité látky známé také jako boritan sodný. Běžně se přidává nejen do čisticích prostředků, ale také do pracích prášků nebo insekticidů. A už jen to, že řada států zakázala borax v potravinářských výrobcích, by mělo sloužit jako upozornění, že by lidé tuto látku skutečně neměli požívat. Marně.
Ve videích přidávají lidé na TikToku špetku boraxu do koktejlů či kávy a tvrdí, že takový postup zmírní příznaky artritidy, lupénky nebo jiných zdravotních problémů. Zdravotníci a lékařští odborníci však podle svých vyjádření pro New York Post tato tvrzení popírají a uvádí, že neexistuje žádný důkaz příznivého vlivu boraxu na lidský organismus.
Raději si připravte osvěžující okurkový drink s mátou podle Zdeňka Pohlriecha
Závažné zdravotní problémy
Ve skutečnosti se jedná o jedovatou sloučeninu, která může podle lékařky a toxikoložky Kelly Johnson-Arbor naopak podráždit žaludek a mít za následek zvracení nebo průjem. Časem může dokonce způsobit chudokrevnost a záchvaty, o nichž už ale influenceři na sociálních sítích nemluví. Proti trendu se postavila i společnost U. S. Borax, která se od dění na sociálních sítích distancovala a uvedla, že nenabízí žádný výrobek, který by byl schválen či zamýšlen pro použití jako doplněk stravy nebo potravinářská přísada.
Proto přistupujte velmi kriticky k jakémukoliv zaručenému návodu zahrnujícímu požívání čehokoliv, co působí jako jako lék nebo je za lék vydáváno, aniž byste situaci konzultovali se svým lékařem. Bohužel, některé virální trendy už skončily i smrtí, jako v případě 13letého chlapce, který se předávkoval antihistaminiky v tzv. Benadrylové výzvě, aby se dostal do halucinogenního stavu. Namísto toho jeho organismus selhal a na předávkování zemřel.
Zdroj: ndtv, New York Post
Některé gastrotrendy na Tik Toku jsou naopak celkem zajímavé, posuďte sami...
redaktorka FTV Prima