Objevte fígle, jak na super křupavý bramborák podle restaurace Brambory

Česnek, majoránka, sůl, vejce, hladká mouka a především brambory. To jsou základní suroviny pro typicky české bramboráky, které jsou nejlepší ještě teplé a pěkně křupavé. Přesně takové bramboráky přes celý talíř v různých kombinacích můžete ochutnat v restauraci Brambory na Pankráci od 24. ledna.

Bramborák je tradiční pokrm, který se zabydlel nejen u nás, ale ve většině slovanských zemích a je oblíben v Německu, Maďarsku i ve Švédsku. Židé jej dokonce mají jako součást chanukového jídla. U našich západních sousedů a v Polsku se navíc připravuje i ve sladké variantě. Náš bramborák je však zásadně slaný a voní po česneku.

Nejlepší bramboráky se dělají na sádle

„Jako jedna ze zásadních ingrediencí bramboráku je česnek. Ten je zasyrova hodně aromatický a ostrý, a tak je lepší z něj nejdříve připravit česnekový konfit. Česnek se vloží do oleje a na nízkou teplotu se táhne, až pěkně změkne. Díky této úpravě i příjemně zesládne. Konfit se pak promíchá s nahrubo nastrouhanými brambory, k nimž se přidají ostatní ingredience,“ vysvětluje šéfkuchař restaurace Brambory Lukáš Soukup.

Nebo vyzkoušejte bramboráky podle videoreceptu:

Kompletní recept najdete ZDE

Co všechno se ovšem musí udělat, aby se bramboráky povedly a byly křupavé? „Důležité je, abychom použili brambory varného typu C. Výborné jsou odrůdy jako Laura, Agrie nebo Longinus. Ty obsahují méně vody a více škrobu,“ doplňuje Lukáš Soukup. Nahrubo nastrouhané brambory je pak třeba pořádně vymačkat, aby v nich nezbyla žádná tekutina. Typickou vůni jim dodáme čerstvou majoránkou a opraženým kmínem. Bramboráky se pak smaží na rozpáleném sádle alespoň 2 minuty z obou stran.

Bramborákový festival nabídne pět chuťově pestrých chodů

V restauraci Brambory na Pankráci dbají na bramborovou osvětu, a tak nesmí chybět ani speciální akce věnovaná bramborákům. Komu by se nechtělo se s nimi dělat doma, může vyrazit od 24. do 30. ledna na akci, na níž budete moci ochutnat obří bramboráky v zajímavých chuťových kombinacích. Na výběr bude tradiční bramborák do křupava upečený na sádle, bramborák s uzenou krkovicí pečenou na černém pivě, se škvarky, brynzou a kysaným zelím, bramborák s pomalu pečenou vepřovou plecí s BBQ omáčkou, křenovou omáčkou a salátem Coleslaw, mexické chutě přiblíží bramborák s mexickým hovězím chilli s fazolemi, nakládanou červenou cibulí a pikantní grilovanou kukuřicí a poslední chod přinese zajímavou kombinaci bramboráku s pikantními pečenáči z kapra se salátem z kopru a fenyklu s chilli.

Bramboráky podle šéfkuchaře si můžete udělat i doma

Bramboráky se dělají snad v každé rodině. Oblíbené jsou nejen jako večeře, ale i jako obědová příloha k masům a omáčkám. Ruku na srdce, ne vždy se musí povést. Podle receptu Lukáše Soukupa se vám ale povedou určitě už vždycky.

Na 20 bramboráků budete potřebovat:

  • 3 kg brambor odrůdy Laura
  • 6 vajec
  • 0,5 l mléka
  • 10 g majoránky
  • 200 g česnekového konfitu
  • 500 g hladké mouky
  • 10 g soli
  • 10 g opraženého kmínu

Brambory nastrouhejte nahrubo, vymačkejte z nich přebytečnou vodu a přidejte vejce, česnekový konfit, který jste si předtím připravili, a ostatní suroviny a vše důkladně promíchejte. Směs pečte na rozehřátém sádle.

Zdroj: restaurace Brambory na Pankráci

Další zajímavé recepty na bramboráky najdete u nás na webu:

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty