zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Užijte si sezonu medvědího česneku naplno
Autor: iStock Užijte si sezonu medvědího česneku naplno

Medvědí česnek – zázračná jarní bylinka, která vás nadchne

Medvědí česnek je chutná bylinka, plná vitamínů a zdraví prospěšných látek. Je to přírodní antioxidant a antibiotikum. Také má protiplísňové a antibakteriální účinky a širokou škálu možností využití. Bonusem je kromě jeho skvělé chuti i to, že si ho při troše štěstí můžete nasbírat sami v přírodě.
klaram , 13.04.2017

reklama

Jak nejlépe uchovávat medvědí česnek?

Listy medvědího česneku bohužel po utržení brzy vadnou, čemuž můžete zamezit tím, že je dáte do sklenice s vodou nebo do lednice ve vlhké látce. Chcete -li si tuto bylinku uchovat co nejdéle, můžete ji jemně nasekanou naložit s trochou soli do oleje nebo nasekat a zamrazit. Listy medvědího česneku se dají i usušit, ale rostlina tak přichází o cenné vitamíny a své nezaměnitelné aroma. Ideální ovšem je konzumovat medvědí česnek v jeho čerstvé podobě.

V našem speciálu najdete inspiraci, jak využít medvědí česnek při vaření:

Jak medvědí česnek poznáte a kde ho najít?

Medvědí česnek se sbírá pouze na jaře v období od dubna do května, případně i v březnu nebo červnu, pokud není moc teplo nebo zima. Medvědí česnek poznáte zejména podle jeho výrazné česnekové vůně, která je ještě silnější, projmete-li listy mezi prsty. Listy medvědího česneku jsou jemné a podlouhlé a rostliny se vyskytují v pásech. Najdete je zejména na vlhčích a stinných místech – v lese, podél potoků na vlhčích loukách. Listy se trhají ideálně před květem, po odkvětu listy brzy vadnou.

Při sběru listů buďte k rostlinám šetrní, další roky se vám odvděčí :) Foto: Při sběru listů buďte k rostlinám šetrní, další roky se vám odvděčí :), Foto: iStock

Na co si dát pozor: Medvědí česnek se dá snadno zaměnit za jedovatou konvalinku, která vypadá podobně. Ovšem její listy jsou zespod lesklé, kdežto listy medvědího česneku jsou z obou stran matné. Především ale konvalinka nevydává onu výraznou česnekovou vůni, která je u medvědího česneku nezaměnitelná.

Medvědí česnek místo doktora

Užijte si sezonu medvědího česneku naplno  Foto:

Medvědí česnek je bohatý na vitamín C, ale je zdrojem i vitamínů A a B a řady minerálních látek jako třeba železa, zinku, hořčíku nebo vápníku. Pomáhá například při nachlazení a chřipce, detoxikuje játra a ledviny a má blahodárné účinky na naši trávicí soustavu - pomáhá totiž při nadýmání a zácpě a osvědčí se i při infekčních průjmech. Taktéž podporuje činnost srdce a reguluje krevní tlak. Pomáhá při hojení ran a údajně i proti rakovinnému bujení. Je ideálním pomocníkem při jarní očistné kůře.

Medvědí česnek v kuchyni zazáří

Listy medvědího česneku se uplatní jak ve studené, tak v teplé kuchyni, ovšem při vaření a pečení ztrácí své léčivé účinky. Dá se použít místo česneku kuchyňského, pažitky nebo jarní cibulky. Můžete pokrájenými čerstvými listy jednoduše posypat chleba s máslem, brambory nebo bramborovou kaši či ho přidat do šťouchaných brambor. Dobrou službu udělá i při přípravě různých tvarohových pomazánek nebo salátů. Připravíte z něj i vynikajicí pesto, které můžete mazat na topinky, přidat do těstovin nebo do rizota.

V teplé kuchyni je výborný do různých zeleninových polévek nebo například kuřecích nebo vepřových vývarů. Delikátní je i špenát z listů medvědího česneku, stačí je pokrájet, spařit a přidat trochu soli a másla. Použít se dá i místo vinného listu při zapékání vepřového či jehněčího masa. Použít ho můžete taktéž do slaných palačinek, quiche nebo velikonoční nádivky.

Autor: Dana Špateneková

reklama

Související témata: jaro , medvědí česnek , detox , jarní byliny

reklama

Přečtěte si také