návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Naučte se, jak nejšetrněji uchovat medvědí česnek

Jak uchovat medvědí česnek
Autor: isifa.com Jak uchovat medvědí česnek
Medvědí česnek je typická jarní bylinka, kterou si můžeme začerstva užívat jen asi měsíc v roce. Jakmile se stromy olistí, medvědí česnek se zatáhne do země a musíme si na něj počkat další rok. Jsou ale způsoby, jak si jeho výjimečnou chuť a vůni užívat celý rok...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Právě teď je poslední šance vyrazit do lesa a nasbírat plnou náruč medvědího česneku. Nebude to trvat dlouho a bude po sezoně!

Pokud se vám podaří najít správné místečko v listnatém lese vedle potůčku, kde česnek medvědí nejraději roste, neváhejte a nasbírejte si ho do zásoby.

Čerstvý je fantastický do tvarohových pomazánek, do bramborového salátu nebo jen na chleba s máslem a se solí. Můžete z něj připravit krémovou polévku nebo ho spařit na másle a servírovat jako listový špenát. Hodí se i pod maso nebo do zeleninových polévek.

Jedním ze způsobů, jak ho uchovat, je pesto z medvědího česneku

Můžete ho připravit klasicky s olivovým olejem, oříšky nebo semínky a nastrouhaným sýrem. Takové pesto uchovávejte v lednici, ale rychle ho spotřebujte, oříšky mají tendenci v pestu žluknout. Nebo ho můžete zamrazit ve formičkách na led a kostky pesta mít v mrazáku vždy po ruce.

Další možností je rozmixovat medvědí česnek pouze s trochou soli a chuťově neutrálním olejem a tuto směs napěchovat do skleniček. V lednici pak vydrží až několik měsíců, sůl směs zakonzervuje. Nasekaný medvědí česnek můžete volně využívat při vaření, stačí lžička pod maso, do vajíček nebo do polévky a jídlo krásně dochutíte.

Bylinkové máslo z medvědího česneku Foto: isifa.comDalším způsobem, jak si v kuchyni prodloužíte sezonu medvědího česneku, je bylinkové máslo. Jednoduše dejte do mixéru 250 g rozměklého másla a asi 60 g medvědího česneku, přidejte 1/2 lžičky soli a krátce rozmixujte.

Hotovou směs dejte do mističky nebo malých formiček a nechte vychladit. Případně můžete směs zabalit do alobalu, do tvaru válečku, nechat v lednici zatuhnout a poté nakrájet na centimetrová kolečka, která lze uchovat v mrazáku.

Bylinkové máslo je skvělé třeba na topinky nebo na krajíc křupavého čerstvého chleba. Bude ozdobou na pořádném steaku, ale stejně tak výtečně dochutí grilované ryby. Zamražené kousky másla můžete dát například pod dušené maso nebo pod míchaná vajíčka.

Uchovejte medvědí česnek u ledu

Medvědí česnek si také můžete zamrazit. Stačí listy důkladně proprat ve studené vodě a pořádně osušit, nejlépe v odstředivce na saláty. Poté listy nahrubo nasekejte a dejte je do zipového igelitového sáčku a šup s tím do mrazáku. Kdykoliv budete dělat polévku nebo třeba rizoto, stačí vzít hrst připraveného lupení.

Ochucený olej s medvědím česnekem

A na závěr tu máme tip, jak si uchovat vůni a chuť medvědího česneku na neurčito. Nasekejte pořádný svazek na jemné proužky, dejte do lahve z tmavého skla a zalijte kvalitním extra virgin olivovým olejem. V temnu nechte macerovat asi 3 týdny. Poté olej přeceďte a můžete ho směle používat všude tam, kde se hodí olivový olej a vůně a chuť česneku.

Olivový olej ochucený medvědím česnekem Foto: isifa.com

Olivový olej ochucený medvědím česnekem; foto: isifa.com

Autor: Klára Michalová

Reklama