Na chřestu si pochutnávali lidé již ve starověkém Egyptě a Číně, v 18. století byl dodáván na císařský stůl ve Vídni. Oblíbený byl i za první republiky, ale pak upadl v zapomnění (díky komunistům, kteří považovali chřest za buržoazní potravinu).
Chřest – přírodní afrodiziakum i pochoutka králů
Nyní tato sezonní zelenina získává stále více na oblibě, nejen pro svou chuť, ale i pro své léčivé a dietetické účinky.
Je libo zelený, bílý nebo fialový?
Chřest může být zelený, bílý nebo fialový, přičemž zelený a bílý je běžně k dostání na trzích i v supermarketech od jara do konce června. Bílý chřest je obecně považován za nejlahodnější, jeho chuť je velmi jemná. Zelený chřest jek typický jsou výraznou, lehce nahořklou chutí. Fialový chřest má výraznou kořenitou a lehce nahořklou chuť. O bílém chřestu se traduje, že je významným přírodním afrodiziakem. Zelený chřest má zase nejvíce vitamínu C.
Rady při nákupu a skladování
Při nákupu buďte obezřetní, je nutné koupit si chřest čerstvý. Nesmí být zavadlý nebo oschlý, zažloutlý či zahnědlý a špičky by měly být uzavřené. Pokud při zarytí nehtu do řezné plochy vytéká tekutina, je chřest naprosto čerstvý. Aby se udržela čerstvost chřestu, pokud ho nebudete připravovat v den nákupu, je vhodné ho v chladničce zabalit do vlhké utěrky nebo položit do sklenice s vodou. Oloupaný chřest se dá také spařit vodou a po vychladnutí zamrazit, tak vydrží mnohem déle.
Zajímavost: Chřest se dříve věšel na domy jako magická ochrana proti hromům.
Chřest zdraví prospívá
Chřest obsahuje především vlákninu, která je prospěšná pro trávení a hubnutí a velký obsah vody. Nezaostává za ostatní zeleninou ani v obsahu vitamínů a minerálních látek – obsahuje například vitamíny skupiny B, vitamín C a E, dále kyselinu listovou, která je nezbytná především pro těhotné ženy – zajistí správný vývoj plodu ve všech stadiích. Obsahuje i řadu stopových prvků, především draslík a zinek. Draslík pozitivně ovlivňuje vysoký krevní tlak. Chřest podporuje krvetvorbu, příznivě působí na oběhový systém a očistu organismu. Pomůže vám i při nekvalitním spánku. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost soustředit se. Je vhodný i pro lidi s cukrovkou, nejen pro svůj naprosto minimální obsah sacharidů. Účinky chřestu ocení také lidé s kožními problémy, ekzémem nebo akné.
Chřest a kuchyně
Zelený chřest se používá více ve studené kuchyni, kdy se konzumuje čerstvý, bez tepelné úpravy – je vhodný například do salátů; bílý a fialový chřest pak kraluje v teplé kuchyni. Chřest lze vařit, zapékat, grilovat, smažit či dusit. Dá se přidat do těstovin, omáček nebo salátů. Oblíbená je krémová polévka z chřestu. Chřest můžete zapéct s těstovinami nebo šunkou a sýrem. Zkusit také můžete chřestové rizoto. Výborný je i vařený bílý či zelený chřest s plátky čedaru. Vhodný je také jako zdravá příloha k masovým pokrmům. Typicky se chřest podává s holandskou omáčkou. Z chřestu se dají připravit dokonce dezerty – buď slaný se šunkou a sýrem nebo netradičně nasladko s jahodami a vanilkovým krémem.
TIP: Když budete chřest vařit, svažte ho provázkem, půjde vám lépe vyndat a předejdete pak riziku polámání chřestu při vyjmutí z hrnce, je totiž velmi křehký. Nezapomeňte ho oloupat a ze slupek můžete připravit vývar, aby se chřest zužitkoval celý.
Autor: Dana Špatenková
redaktorka FTV Prima