Existuje na 60 druhů bazalky, u nás se nejčastěji používá bazalka pravá. Má nezaměnitelnou chuť i aroma, v kuchyni bohaté využití a pozitivní účinky na zdraví.
Bazalka – chutná aromatická bylinka i přírodní antidepresivum
Za domovinu bazalky se považuje Indie, - v Asii je bazalka známa již 3000 let. Používá se zejména v Itálii a středomořské kuchyni, ale i v našich končinách si získala velkou oblibu.
Způsoby skladování bazalky
Jako většina bylinek i bazalka je nejlepší čerstvá. Můžete ji pěstovat v květináči, za oknem nebo v truhlíku na balkóně, ale musíte pamatovat, že bazalka nesnáší teploty pod 10 °C, proto je lepší ji po létě přemístit dovnitř. Obvykle se trhají lístky bazalky, které můžete používat celé, nasekané nebo rozmixované. Bazalka poměrně rychle obrůstá, proto ji lze průběžně sklízet. Potřebuje ale hodně vody a slunné teplé místo. Bazalku si můžete také nasušit, doporučuje se ale ve stínu, aby slunce nezničilo cenné látky v bazalce obsažené. Bazalku lze i mrazit pro pozdější využití nebo ji naložit do olivového oleje.
PRIMA TIP: Rozmixovanou nebo posekanou bazalku zamražte s trochou olivového oleje v nádobkách na led a později jednoduše přidávejte do pokrmů.
Čerstvá bazalka je chutná, voňavá i velmi dekorativní , Foto: iStock
Bazalka jako léčivka
Bazalka zejména pomáhá na trávicí obtíže, jako je nadýmání nebo nechutenství. Má i pozitivní vliv na ledviny a čistí močové cesty. Má také protizánětlivé a mírně antibiotické účinky, proto pomáhá léčit drobná poranění a záněty. Při nachlazení ji také můžete využít, při inhalaci uvolňuje dýchací cesty, navíc má vysoký obsah vitamínu C. Pro kojící maminky je dobrou zprávou, že podporuje tvorbu mateřského mléka, ovšem těhotným ženám se příliš nedoporučuje bazalku konzumovat. Bazalka má pozitivní účinky i na naši psychiku, zklidňuje nervovou soustavu a údajně působí i jako přírodní antidepresivum. Má také afrodiziakální účinky.
Bazalka v kuchyni zazáří
Využití bazalky v kuchyni je opravdu široké. Bazalka skvěle ladí s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Pokrájením rajčat a mozzarelly a přidáním lístků bazalky připravíte výbornou pochoutku. Posléze zakápněte extra panenským olejem a balsamicem a zdravá a chutná svačinka je na světě.
Orestujete-li česnek s trochou sušené bazalky, přidáte pokrájená rajčata, trochu osolíte a počkáte, dokud nezměknou, během chvíle vznikne výborná rajčatová omáčka, která se podává s těstovinami.
Co se týká ostatního koření, bazalka ladí například s majoránkou, oreganem, tymiánem nebo citronovou trávou. Bazalky se nemusíte bát ani při dochucení různých mas, například kuřecího a krůtího nebo ryb a mořských plodů. Posypat bazalkou můžete i grilovanou zeleninu, například lilek nebo cuketu. Bazalka se hodí také do sýrových omáček nebo na pizzu. Skvělou chuť dodá také různým salátům a polévkám, ovšem platí, že čerstvá bazalka se nevaří a přidává se až po hotového pokrmu.
Také z ní můžete vyrobit domácí pesto. To zalijte olejem, aby k němu nemohl vzduch a uchovávejte v lednici. Nebo ho rozdělte do tvořítek na led a zamražte.
Autor: Dana Špatenková