Levandule je univerzální symbol léta. Stejně univerzální je její místo v kuchyni. Kamarádí se s každým jídlem.
Absolutní vůně léta
Rostlina je rozšířena hlavně ve Středomoří a dobře se jí daří i v našich zahradách. Levandule je miláčkem mezi květinami i bylinami. Její vůně je silná, nezaměnitelná. Každý, kdo se jen trochu zajímá o rostliny, ji pozná. Historie jejího používání by vydala na celou knihu. Mimo všeobecně známých kosmetických výrobků můžeme připomenout, že levandulový olej byl součástí mumifikačních zábalů již ve starém Egyptě.
V bibli se vyskytuje pod názvem pocházejícím z řečtiny – nard. „Marie tehdy vzala libru velmi drahé masti z pravého nardu, pomazala Ježíšovy nohy a vytřela je svými vlasy.“ Ze stejných lingvistických základů čerpá i Mathioli, který uvádí dvě rostliny: Lavendulua Spikanard. Jedním z latinských synonym je dnes i Lavandulaspica.
V zahradě
V místech svého původního výskytu roste na výslunných svazích a křovinatých stráních na vápencových podkladech.Vyskytuje se v nadmořských výškách přibližně od 500 do 1500 metrů. U nás je její pěstování snadné, a to zejména v nižších polohách. Rostlina v dobře drenážované nebo lehké půdě snáší i mrazy. Dřevnaté keříky vydrží na záhonku několik let. Pro kulinární použití se nejlépe osvědčuje levandule lékařská.
Nekonečná kuchyňská radost
Levandulové klásky můžete stříhat celé nebo zdrhnout květy přímo na záhonu. Levandule miluje maso, a to jakékoli. Můžete ji zakomponovat do marinád na grilování, přihodit ji do masových směsí grilovaných v alobalu, přidat pod pečené kuře nebo dušené kotlety.
Levandule miluje i sýry: ochutí plísňové sýry pečené na grilu nebo v troubě, dá se přidat do čerstvých kozích sýrů nebo tvarohů. Můžete si z ní vyrobit vynikající bylinkové máslo.
Levandule se hodí do dušených zeleninových směsí podobných ratatouille nebo do rajčatových omáček na těstoviny.
Levandule se hodí do koláčů. Nejlepší jsou nejrůznější drobenkové, obrácené nebo crumble z letních jablek nebo meruněk. Může se použít do letních kompotů z angreštu, hrušek nebo mirabelek. Krásně ladí s vanilkovou zmrzlinou nebo malinovým či citronovým sorbetem. Může se přidávat do sušenek nebo bábovek… Je toho tolik, že by mohla vzniknout samostatná levandulová kuchařka. Geniální na ní je navíc to, že sušená poskytne stejně tolik radosti jako čerstvá.
A ještě starobylý tip
Na závěr malé nahlédnutí do Mathioliho herbáře. Jeho receptury jsou zamýšleny jako léky, ale uznejte, že v kuchyni se ty následující uplatní jako prvotřídní ingredience: „Chceš-li mít víno lavendulové, vezmi malý soudek, naplň ho vínem, pak dej do sáčku taftového květ lavendulový a tento pytlíček zavěs do soudku… Dále se dělá z lavendule znamenitý ocet: Nejprve se usuší květ a vloží se do vína nebo do dobrého octa.“
Autor: Jana Vlková
www.kytkykjidlu.cz, http://www.kytkykjidlu.blogspot.cz/, www.facebook.com/kytkykjidlu