Speciály

Neodolatelné variace na téma cheesecake

Cheesecake v našich končinách zdomácněl a patří mezi nejoblíbenější dorty. Není divu, příprava je jednoduchá, recepty se dají obměňovat podle sezony a pohrát se dá i s použitými surovinami.

Originální původní cheesecake vznikl v Americe a k jeho výrobě se používal čerstvý sýr Philadelphia. Mnozí na něj dodnes nedají dopustit a tvrdí, že z jiného sýra tak dobrý cheesecake nevytvoříte. Ale kolik lidí, tolik chutí a žádný recept není nepřekročitelné dogma, takže se nebojte experimentovat a inspirovat se novými recepty.

Nakonec i náš tradiční dort Míša patří do rodiny cheesecaků, přestože je z tvarohu (což je ovšem také druh čerstvého sýra). Ale obdobně se dá připravit dort i z jiných čerstvých sýrů, oblíbená je třeba Lučina nebo Palouček. Někdo zase propaguje pomazánkové máslo nebo mascarpone.

A liší se i příprava dortů, existují pečené i nepečené verze, které drží pohromadě želatina. Neutrální chuť se dobře kombinuje s různými druhy ovoce, ale i s čokoládou, oříšky, karamelem nebo alkoholem.

Trendem jsou také raw či veganské verze cheesecaku, které samozřejmě nejsou z čerstvého sýra, ale pouze z rostlinných ingrediencí (základem bývají rozmixované oříšky) a svému původnímu vzoru se jen podobají vzhledem a chutí, ale určitě stojí za ochutnání!

Vyberte si z nových receptů na cheesecake ten svůj anebo je vyzkoušejte postupně všechny:

Recepty