Nejlepší recepty na lasagne

Nejlepší recepty na lasagne Foto:
Nejlepší recepty na lasagne
Foto: Thinkstock

Těsto na italské těstoviny se připravuje ze semoliny, což je tvrdozrnná pšenice. Právě díky ní si těsto drží dobře svůj tvar a vaří se takzvaně na skus neboli al dente. Jedním z tradičních druhů těstovin jsou lasagne – široké pláty těsta.

Lasagne mají svůj původ v italské Neapoli. Původně jde o pokrm, ve kterém se vrství pláty těstovin, bešamelová omáčka a maso. Existuje ale mnoho dalších variací a lasagne můžete vrstvit, s čím je libo. Oblíbené jsou lasagne bolognese s masovým ragú, často se používají i plátky lilku nebo cukety.

Dokonce se občas dělají "lasagne" bez těstovin, kde se místo plátů těsta používají právě plátky zeleniny. V pravém slova smyslu už samozřejmě nejde o lasagne, ale je to zdravé a chutné jídlo, které se tím těstovinovým nepochybně inspirovalo.

Plátky těstovin jdou využít i nasladko, stejně jako máme v Čechách nudle s mákem, i Italové své těstoviny rádi připravují ve sladké verzi.

Prima tip: Pokud koupíte čerstvé lasagne (nesušené), můžete je nakrájet na tenké nudličky, nechat lehce prosušit a použít jako zavářku do polévkového vývaru. Uvidíte, že nudle budou skvělé, skoro jako od babičky :)

Inspirujte se našimi recepty na lasagne v různém provedení:

Recept

Lasagne Bolognese  Foto:

VIDEO: Lasagne Bolognese podle Pohlreicha

Vyzkoušejte slavný italský pokrm s boloňským ragú tak, jak ho připravil Zdeněk Pohlreich ve své kuchařské škole Vařte jako šéf! Když si tuto lahůdku uděláte doma, možná...

Recept

Lasagne s tuňákem a fenyklem Foto:

Lasagne s tuňákem a fenyklem

Trošku jiné rybí lasagne – fenykl jim přidá lehounkou, ale charakteristickou vůni anýzu. Pokud nemáte po ruce čerstvý fenykl, můžete ho nahradit řapíkatým celerem a ½...

Recept

Cuketové lasagne Foto:

Cuketové lasagne

Lasagne se obvykle plní hovězím masem, ale zavrhovat je nemusí ani vegetariáni. Stačí poupravit náplň a maso vyměnit třeba za cuketu.

Recept

Jahodové lasagne s tvarohem Foto:

Jahodové lasagne s tvarohem

Vystoupit ze zaběhnutých kolejí není žádná věda. Stačí vzít těstoviny, neudělat je slané, ale na sladko, nezalít je bešamelem, ale tvarohem s cukrem, nepoužít do nich...

Recept

Lasagne s pečenou paprikou, cuketou a ricottou Foto:

Lasagne s pečenou paprikou, cuketou a ricottou

Příprava sice zabere trochu víc času, ale když už jsou lasagne v troubě, můžeme se svým hostům s radostí věnovat – nebo ještě připravit nějaký čerstvý salát.

Recept

Středomořské otevřené lasagne Foto:

Středomořské otevřené lasagne

Na tuto středomořskou lahůdku doporučujeme použít čerstvé lasagne, které se uvaří rychleji. Ale můžete použít i sušené, jen jim musíte dát víc času.

Recept

Lilkové lasagne  Foto:

Lilkové lasagne

Lilek je skvělá a tvárná surovina, z které můžete vykouzlit výborná jídla. My pro vás máme vegetariánskou variaci na klasické Lasagne Bolognese, kde je místo mletého masa...
Připravila Klára Michalová

Videa

reklama

reklama