Podstatou takzvané „živé stravy“, jak se „raw food“ v češtině říká, je její čistě přírodní a čerstvá podoba.
Víte, co je raw food? Přehledný průvodce živou stravou
I když se tímto stylem stravování často řídí vegetariáni, vegani (následně tedy „raw vegetariáni a raw vegani“) a především vitariáni, v podstatě je možné takto konzumovat například i syrové hovězí, ryby, ale také nepasterizované mléko – vše totiž splňuje jednu důležitou podmínku. Pokrmy jsou upravovány při teplotě do 42 °C.
Zastánci živé stravy jsou totiž přesvědčeni, že pokud je tato hranice překročena, dojde ke znehodnocení důležitých enzymů a živin. A právě výživová hodnota je důležitá, vařenou stravu považují vlastně za „mrtvou“.
Základem raw stravy jsou saláty a smoothie koktejly; foto: iStock
Ve finále ale opravdu převažují ti, kteří se soustředí především na živou rostlinnou stravu, za což pravděpodobně může obava z možné přítomnosti parazitů a bakterií v syrovém mase, vejcích a jiných produktech, ale hlavně samotné smýšlení vegetariánů a veganů.
Vitariáni konkrétně konzumují ovoce a zeleninu s žádnou nebo minimální tepelnou úpravou. Jejich strava ale není jen o těchto dvou složkách, dále využívají ořechy, semínka, některé luštěniny, ale například i mořské řasy. Právě semínka nebo vybrané luštěniny se velice často nechávají naklíčit, aby bylo jejich následné trávení snazší.
V kuchyňském vybavení leckterých zastánců živé stravy můžete tedy najít speciální sušičku, dále hojně využívané odšťavňovače a mixéry na přípravu smoothies, populární spiralizéry a podobně.
Raw dezerty
Specifické jsou v živé stravě i dezerty. Žádné prudké pečení se v jejich případě totiž nekoná. Nepoužívá se mouka, ale ani mléčné výrobky nebo běžný cukr a základním stavebním kamenem bývají ořechy. K těm je přidáno ovoce a dochucuje se přírodními sladidly. Takto připravené dorty a jiné dezerty jsou velice syté, strávníkům často stačí relativně malá porce. Výhodné jsou zdravé cukry a tuky, které jejich konzumací lze získat, ale jinak nejde o dietní záležitost: kalorická hodnota je mnohdy podobná jako u klasického zákusku.
Tipy a triky
• vytvořte si vlastní ořechovou nebo mandlovou mouku: stačí, když vybrané ořechy/mandle namelete opravdu najemno; do raw dezertů je ideální
• použijte při přípravě krému čerstvé avokádo: jeho chuť je jemná a ostatní ingredience lépe vyniknou; navíc má výbornou krémovitou konzistenci
• dodejte svým dezertům šmrnc přírodními barvami: dobře funguje červená řepa, raw kakaový prášek nebo kurkuma
Slovníček
• vegetarián: člověk, který ze svého jídelníčku vyřadil jateční produkty (maso, sádlo, želatinu apod.)
• vegan: člověk, který ze svého jídelníčku vyřadil veškeré živočišné produkty (jateční produkty, vejce i mléčné výrobky apod.)
• vitarián: člověk, který konzumuje pouze neupravené potraviny rostlinného původu (vyřadil tedy syrové mléko i mléčné výrobky); řídí se tedy podstatou raw food
• raw food: potraviny jsou konzumovány syrové, případně po tepelné úpravě do 42 °C
PŘIPRAVILA KLÁRA MICHALOVÁ A TEREZA PÁNKOVÁ