Suroviny
- hovězí nízký roštěnec 1 kg
- hořčice (ne hrubozrnná) 2 lžíce
- worcesterová omáčka 4 lžíce
- olej 6 lžic
- máslo 1 lžíce
- syrové brambory se slupkou (malé brambůrky s pěknou slupkou) 500 g
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Domácí tatarka
- žloutek 2 ks
- bílý vinný ocet 1 lžička
- dijonská hořčice 1 lžička
- slunečnicový olej 250 ml
- citronová šťáva 2 lžičky
- šalotka 2 ks
- kyselé okurky 3 ks
- kapary (malých) hrst
- hladkolistá petržel hrst
- sůl špetka
- čerstvě namletý pepř
Kulinární pořad Karolína, domácí kuchařka sledujte každou neděli na Prima LOVE!
Odkaz
Karolína, domácí kuchařka
Všechny informace, videa a bonusové materiály k pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete ZDE!
Postup přípravy
- Roštěnec omyjte, odsajte vodu papírovou utěrkou a odkrájejte blány, je-li to třeba. V misce si promíchejte hořčici, worcester a polovinu oleje.
- Do očištěného masa vetřete ze všech stran sůl a pepř a pak ho potřete hořčičnou směsí, přetáhněte fólií a nechte nejméně hodinu odležet. Pokud si nejste jistí kvalitou a vyzrálostí masa, můžete ho takto nechat odležet klidně i dva dny předem – pak ale vynechte sůl a maso osolte až před pečením. Pokud se vám nelíbí tvar masa, můžete ho svázat do požadované “cihličky” kuchyňským provázkem.
- Když máte maso připravené, rozpalte troubu na 220 °C. Brambůrky očistěte, dejte je ve slupce předvařit na 15 minut do vroucí osolené vody a uvařené slijte.
- V pánvi rozehřejte zbylý olej, z masa setřete marinádu (nestresujte se, malé zbytky v záhybech mohou zůstat) a opečte ho prudce ze všech stran. Pak maso dejte do pekáčku, vložte do trouby, kolem něj nasypejte brambůrky. Jejich slupku můžete předtím potřít troškou oleje, ale není to nutné.
- Poté, co jste vložili pekáč do trouby, snižte teplotu na 200 °C (nebo v případě horkovzdušné trouby na 180 °C). Pečte 20–30 minut podle výšky masa.
- Pokud nepečete na horkovzduch, během pečení maso jednou otočte. Roastbeef nepodlévejte, maximálně ho můžete pár minut před dopečením přelít vypečenou šťávou či na něm nechat rozpustit trošku másla, což mu dodá pěknou barvu a chuť.
- Po upečení nechte asi 10–15 minut odležet, jen ho lehce zakryjte alobalem pro lepší udržení tepla, nikoliv však vzduchotěsně, aby maso mohlo dýchat. Pak ho nakrájejte přes vlákna na tenčí plátky. Správně upečený má být uprostřed krásně růžový.
- Domácí tatarka: Nejprve si připravte domácí majonézu. Všechny suroviny si vyndejte alespoň dvě hodiny předem z chladničky, aby se vám majonéza nesrazila – měly by mít pokojovou teplotu.
- Do mísy dejte žloutky, ocet, hořčici, sůl a pepř a metličkou vyšlehejte do jednolité hmoty. Do ní pak vkápněte (třeba pomocí lžičky, ať to máte lépe pod kontrolou) kapku oleje a zašlehejte ji metlou, dokud se úplně nevstřebá.
- Takto po jednotlivých kapkách postupujte, dokud vám nezačne vznikat světlejší jednolitá emulze. Později můžete klidně olej lít tenkým praménkem (a stále zašlehávat). Po několika minutách budete mít světlou pevnou majonézu.
- Zašlehejte do ní citronovou šťávu. Šalotky, okurky, kapary a petržel nasekejte najemno a pak po částech vmíchejte do majonézy. Ochutnejte – můžete ještě dosolit a dopepřit. Takto připravenou tatarku dejte rozležet do chladničky, nejlépe přes noc.