Bohyně kuchyně

Rizoto se sušenými rajčaty, bílým vínem a candátem

Moje hodnocení
8x

Klasické italské rizoto je skvělou přílohou k restované rybě. Zkuste jemné dochucení s bílým vínem a sušenými rajčaty, které dodají šmrnc. Filety z candáta mají samy o sobě výtečnou chuť, takže jim stačí jen sůl a dobrý pepř.

4 porce
30 minut

Suroviny

Postup přípravy

 1. Šalotku nakrájejte nadrobno. Pokuste se krájet tak, aby byly kousky šalotky zhruba stejně velké, jinak se může stát, že část šalotky už bude lehce připálená a část ještě nebude správně zesklovatěná.
 2. Připravte na plotnu nerezový kastrol, který by měl mít silnější dno. Plotnu zapněte naplno a hrnec zahřejte. Vhoďte na něj kousíček másla a přidejte i trochu olivového oleje. Ihned nasypte nakrájenou šalotku a teplotu lehce stáhněte. Šalotku smažte, dokud nezačne sklovatět.
 3. Opět přidejte na teplotě a k šalotce vsypte připravenou suchou rýži.
 4. Míchejte a nepřestávejte. Rýže během smažení změní barvu, trvá to asi dvě až tři minuty. Po celou dobu opravdu nesmíte přestat míchat, aby se rýže a šalotka nepřipálily. V této chvíli osolte a opepřete.
 5. Osmahnutou rýži zalijte vínem. Opět při plně zapnuté plotýnce. Míchejte, dokud se víno neodpaří a v hrnci už nebude žádná tekutina. Teď přišel čas na horký vývar. Mějte ho připravený vedle v hrnci, ohřátý tak, aby byl horký. Přidávejte ho postupně k rýži.
 6. Přidejte vždy tolik, aby byla rýže těsně pod hladinou. Zrníčka rýže nesmí čouhat ven, ale nesmí na nich být ani moc tekutiny. Protože když neodhadnete množství vývaru ke konci vaření rizota, tak se může stát, že budete čekat, až se tekutina vstřebá, aby rizoto nebylo moc řídké, a mezitím se vám rýže rozvaří. Proto vždy přidejte po jedné naběračce, míchejte a nechte vždycky přidanou tekutinu vstřebat do rýže a až následně přidejte další naběračku.
 7. Nezapomínejte průběžně ochutnávat. Pokud pokrmu chybí sůl, dosolte co nejdříve, aby se vstřebala i do rýžových zrníček, nejen do omáčky.
 8. Asi v polovině vaření, to je zhruba po deseti minutách od vlití prvního vývaru, přidejte na kousky nakrájená sušená rajčata. Po dalších 8 minutách přidejte nadrobno nakrájený popenec nebo petrželovou nať.
 9. Asi po 20 až 25 minutách by mělo být rizoto hotové. Jestli už můžete přestat s vařením, zjistíte jedině ochutnáváním a zkoušením, je-li rýže už dost měkká. Neměla by určitě být příliš rozvařená.
 10. Přichází finální dokončení. Hotové rizoto odstavte z plotny. Připravte vychlazené máslo, několik kousků, a nastrouhaný parmezán. Tyto dvě suroviny přidejte do hrnce a intenzivně míchejte, dokud se máslo i sýr nerozpustí. Rizoto se tímto ještě zahustí a dochutí.
 11. Filety z candáta stačí připravit až teď, když je rizoto hotové. Ochuťte je jen solí a pepřem a zprudka osmahněte, z každé strany minutu, minutu a půl, podle síly filetů. Ať není ryba moc vysušená.
 12. Ihned servírujte na vyhřáté talíře, spolu s rizotem. Zespodu talíře bychom měli několikrát pořádně bouchnout dlaní a správně připravené rizoto se po talíři krásně rozleje. Posypte nastrouhaným parmazánem.
 13. Ozdobte bylinkami, pampeliškou – podle chuti a fantazie.

PRIMA TIP: Pokud budete rizoto připravovat brzy na jaře, nasekejte do něj několik listů medvědího česneku. Ten do rizota přidejte těsně před podáváním a už nevařte.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Bohyně kuchyně


Přečtěte si také

Recepty